GÜNDEM

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Danışmanlığına Kadir Turgut’u atadı! Kadir Turgut kimdir, nereli ve kaç yaşında?

Resmi Gazete’de Büyükelçiler ile Gençlik ve Spor Bakanlığı atamalarını kapsayan 13 Şubat 2021 tarihli atama kararnamesi yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Danışmanlığına Kadir Turgut’u atadı..

Kadri Turgut kimdir, nereli ve kaç yaşında sorusunun yanıtı haberimizde…

Kadir Turgut, ilk ve orta öğrenimini Erzurum’da tamamladı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Fars Dili ve Edebiyatı lisans programında lisans eğitimini aldı. Ardından İstanbul Üniversitesi’nde “Ebu’l-Vefâ Muslihuddin Mustafa’nın Farsça Şiirleri” başlıklı teziyle yüksek lisans derecesi, “Abdurrahman Cami ve Türk Edebiyatındaki Etkileri” adlı tezle de doktor unvanın alma başarısı gösterdi.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Fars Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında Araştırma görevlisi olarak, 2008-2014 senelerinde görev alaraki akademik kariyere adım attı.

2014 yılından bu yana aynı Anabilim Dalında görev alıyordu. 2015-2016 yıllarında Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi İslami İlimler Fakültesinde, 2017-2018 yıllarında Sabancı Üniversitesinde dersler verdi.

İstanbul Üniversitesinde Farsça Dilbilgisi, Bilimsel Araştırma Teknikleri ve Yayın Etiği dersleri vermektedir.

Dilbilim, dilbilgisi, metodoloji, yazma nüshalar ve tenkitli metin neşri alanlarında çalışmalar yaptı.

Kadir Turgut, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın kararıyla Cumhurbaşkanı Danışmanlığı’na atandı.

Yorum yaz

Habere yorum yapmak için tıkla