GÜNDEM

Doğu Perinçek’ten CHP’li Yunus Emre’ye yanıt

Habertürk’te Mehmet Akif Ersoy’un sunduğu, 24 Aralık 2020 tarihli “Nedir Ne Değildir?” programına “HDP’nin kapatılması” tartışması damga vurdu. Programın konukları Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İyi Parti Milletvekili Prof. Dr. Ahat Andican, CHP Milletvekili Yunus Emre, akademisyenler Prof. Dr. Mehmet Şahin ve Prof. Dr. İlyas Topsakal’dı.

SİYASİ PARTİLERE GÖREVLERİNİ HATIRLATTI

Doğu Perinçek, HDP’nin kapatılması çağrısında bulunan MHP’nin kararlı bir görüntü verdiğini belirterek şu bilgiyi paylaştı: “Siyasi Partiler Kanunu, kapatma davası için Yargıtay Başsavcılığını harekete geçirmek üzere siyasi partilere için hak ve yetki vermiştir. Ayrıca iktidar partisi de Adalet Bakanı aracılığıyla başvuru yapabilir.” Perinçek, Vatan Partisi’nin 2016’dan bu yana, HDP’nin kapatılması talebiyle, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına dört kez başvurduğunu hatırlattı. Meclis’teki siyasi partilerin harekete geçmemelerini şu sözlerle eleştirdi: “Herkes birbirine sen önden geç diye ikramda bulunuyor. Terörle mücadelede sıraya girilmez, birinci sırada olunur.”

İYİ PARTİLİ ANDİCAN: “PARTİ OLARAK KARARIMIZ YOK, YANIT VEREMEM”

İyi Partili Andican, sunucu Ersoy’un “HDP’nin kapatılmalı mı?” şeklindeki sorusuna net bir yanıt vermekten kaçındı. Andican, “Terörle bağlantısı siyasi bağlantısının hukuk çerçevesinde konulmalı ardından da kanıtlanabiliyorsa da kapatılmalı.” dedi. Ersoy’un soruyu tekrar etmesi üzerine, partisinin henüz bu konuda bir karar almadığını belirten Andican partisi adına bir kanaat bildiremeyeceğini kaydetti. Andican, ayrıca “AK Parti, bu partinin kapatılmasını istemiyor.” değerlendirmesini yaptı.

PERİNÇEK: “İYİ PARTİ BİN DEREDEN SU GETİRİYOR”

Perinçek Andican bu sözleri üzerine şöyle konuştu: “İyi Parti, bin dereden su getiriyor. Terörle mücadele gibi Türkiye’nin en önemli konusunda İyi Parti’nin karar alamadığını görüyoruz. ‘HDP Kapatılsın’ diyemiyorlar, çünkü HDP’yle aynı cepheyi tutmuşlar. CHP, İyi Parti, Saadet Partisi, Babacan, Davutoğlu HDP ile ittifak halindedir. Dikkat ederseniz bu partilerin hepsi de HDP’ye kalkan oluyor. Nedeni şu ABD, HDP’nin kapatılmasını istemiyor. Bizim ‘Biden Tayfası’ dediğimiz bu partiler de HDP’yi kurtarmak için çırpınıyor. Ama başaramayacaklar.”

CHP’Lİ VEKİLE GÖRE HDP, TERÖRÜ MEŞRU GÖRMÜYOR!

CHP Milletvekili Yunus Emre de partisinin HDP konusundaki yaklaşımını şöyle ifade etti: “Bugün Türkiye’de HDP’nin bir terör odağı olduğu, HDP’nin terörü yaptığı, terörü meşru gördüğü gibi yaklaşım yok. Yani HDP’lilerle konuşursanız bu programlara da davet imkânı bulursunuz. Biz Meclis’te HDP’lileri dinliyoruz. Kendilerinin terörle ilişkilerinin olmadıklarını söylüyorlar. Parti kapatmalardan istediğimiz sonucu alamadık. HDP’yi Türkiye’yi düşünen bir hale getirelim.”

PERİNÇEK’TEN CHP’Lİ EMRE’YE YANIT

Perinçek ise HDP ve PKK arasındaki bağlantıyı şu ifadelerle özetledi: “HDP, PKK’nın kolu ve bacağıdır. Kollarınızı ve bacaklarınızı beyninizden koparamazsınız. Bu Türkiye gerçeklerini bilmemektir. Herkese söylüyorum. Türk Milleti Meclis’te terörist istemiyor. Türk Milleti belediyelerin PKK’ya teslim edilmesini istemiyor. Göreceksiniz HDP kesinlikle kapatılacak. Onu kimse kurtaramaz! ABD de kurtaramaz, diğer partiler de kurtaramaz!”

HÜKÜMETE VE YARGITAY C. BAŞSAVCILIĞINA MESAJ

HDP’nin kapatılmasın konusunda hükümetin de sorumluluğuna işaret eden Perinçek, şu eleştiriyi yaptı: “Hükümetin, HDP’nin kapatılması için, Adalet Bakanı aracılığıyla Yargıtay Başsavcılığına başvuruda bulunmaması ağır bir hata. Mehmetçiğimiz, polisimiz, korucularımız PKK’ya karşı kararlı bir mücadele içinde. Ama biz PKK’ya asker toplayan, para toplayan, belediye hizmetlerini sunan PKK’nın kolunu ve bacağını kesmiyoruz.” Perinçek, Ersoy’un “Yargıtay Başsavcılığının harekete geçmemesi hakkında ne söylersiniz” sorusuna da şöyle yanıt verdi: “Hukuken hiçbir açıklaması yoktur. Bölücü bir örgütlenmeye çok açık yardım eden, ona asker ve para toplayan bir örgütü kapatmamanın, bizim hukukumuz açısından da dünyadaki hukuk açısından hiçbir gerekçesi yoktur. Burada ancak siyasi gerekçeler olabilir.”

Yorum yaz

Habere yorum yapmak için tıkla