KÜLTÜR SANAT

‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ün çekimleri başladı! Ya İstiklal Ya Ölüm oyuncuları kimler?

16 Mart 1920’de İtilaf Devletlerinin İstanbul’u işgaledip Meclis-i Mebusan’ı dağıtmasından sonra vücut bulan Kuvayı Milliye hareketi ve Ankara’da kurulacak tam bağımsız meclisin açılış serüvenin anlatılacağı ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ dizisinin çekimlerine başlandı.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun (TRT) Milli Mücadele’nin 100’üncü yılına özel hayata geçireceği projelerin ilki olan “Ya İstiklal Ya Ölüm”ün çekimleri başladı. İlk bölümü, İstanbul’un işgalinin yüzüncü yılı olan 16 Mart 2020’de yayınlanacak dizinin altıncı ve son bölümü ise TBMM’nin açılışının yüzüncü yılı olan 23 Nisan haftasında ekranlara gelecek. Senaryosu Funda Çetin’e ait olan mini dizi, 16 Mart 1920 ile 23 Nisan 1920 arasında yaşanmış altı haftalık gerçek bir kesiti yine altı haftada ekranlara getirecek.

BİNLERCE FİGÜRAN YER ALACAK

Yerli ve yabancı oyuncuların yanı sıra binlerce figüranın yer alacağı yapımda dönemi en iyi şekilde ekrana yansıtabilmek için kullanılan onlarca gerçek mekan, dönem arabaları, silahlar, kostüm ve dekor tasarımı da izleyiciyi olayların içine çekecek. Yapımını Kirli Kedi’nin üstlendiği dizinin yönetmen koltuğunda adını dönem dramalarıyla duyuran Yasin Uslu oturuyor. Çekimleri 16 Ocak’ta başlayan dizinin oyuncu kadrosunda ise İlker Kızmaz, Birkan Sokullu, Serkan Keskin, Dolunay Soysert, Osman Sonant, Alina Boz, Hilmicem İntepe, Rıza Kocaoğlu, Umut Karadağ, Ushan Çakır, Altan Erkekli,

Yorum yaz

Habere yorum yapmak için tıkla