GÜNDEM

Prof. Dr. Naci Görür’den Elazığ depremiyle ilgili açıklama

Elazığ’da sabah saatlerinde 5.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem Diyarbakır, Malatya ve çevre illerden de hissedildi.

Deprem sonrası açıklama yapan Prof. Dr. Naci Görür,”Kanaatime göre, bu depremler muhtemelen Ocak 2020 büyük depreminin sonuçları” dedi.

Prof. Dr. Görür, “Dün Elazığ’da olan 4,1 büyüklükteki bir depremden sonra aynı bölgede bugün de 5,3 büyüklükte bir deprem oldu. Kanaatime göre, bu depremler muhtemelen Ocak 2020 büyük depreminin sonuçları. Bu yörede DAF zonunda kırılmamış irili ufaklı yerler krılıp rahatlıyorlar. Geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.

Görür, “Arkadaşlar, sizi aydınlatmak için küçük bir açıklama yapacağım. Bu konuda bazı meslektaşlarım da zaman zaman yanılıyor. Bu deprem o fay üzerinde değil şu fay üzerinde deniliyor. Doğu Anadolu Fayı yeryüzünde tek bir çizgisel kırık (fay) değil, birçok paralel/yarı paralel kırıktanoluşur. Bu kırık bölgesine “zon” deriz. Fay zonları bazen kilometrelerce genişlikte olur. Zon içindeki faylar arzın derinliklerine doğru ana fay düzlemiyle birleşirler. Tıpkı bir ağaç gibi. Ağacın çok dalı vardır ama hepsi tek bir gövdeye bağlıdır. Elazığ GD’daki DAF’da öyledir.” dedi.

Yorum yaz

Habere yorum yapmak için tıkla