GÜNDEM

Haluk Tarcan hayatını kaybetti

Tarihçi, halkbilimci, araştırmacı, yazar, etnomüzikolog, piyanist Doç. Dr. Haluk Tarcan hayatını kaybetti.

İstanbul Filarmoni Derneği Yönetim Kurulu, Tarcan’ın vefat haberinin sosyal medyadan duyurdu.

Açıklamada, “Değerli halkbilimci, bilimsel araştırmacı, yazar, müzikolog ve piyanist Haluk Tarcan’ı yitirmenin acısı içindeyiz. . Kendisine rahmet; kederli ailesine, yakınlarına başsağlığı ve sabır dileriz.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak Yayınları’ndan yapılan açıklamada, “Çok yönlü bilim insanı ve araştırmacı, yazarımız Haluk Tarcan’ı yitirdik. Üzüntümüz büyük. Ailesine ve tüm yakınlarına başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Halit Halûk Tarcan (d. 1931), Türk halkbilimci, bilimsel araştırmacı, yazar, müzikolog, piyanist.

Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra, Ön Türk kültürü, dili ve tarihi üzerine araştırmalar yapmış halkbilimcidir. Fransa’da yaşamakta ve o zamanlar Sorbonne Üniversitesi’nin VI. seksiyonunda bulunan CNRS kısaltmasıyla da anılan Centre National de la Recherche Scientifique’te bilimsel araştırmacı olarak çalışmış ve 2005 yılında temelli olarak Türkiye’ye dönmüştür. Zamanın bölünmezliğini, geleneksel Anadolu Türk Halk Müziği’nin karakteristiği olan aksak tartılardan hareketle açıklamış olduğu toplam teorisiyle 1962 yılında buraya 56 kişi arasında tek kişi olarak girmiştir.

Babası askerî hekim olduğundan Mustafa Kemal Atatürk tarafından Urfa Askerî Hastanesi’ne yönetici olarak tayin edilmiştir. Halûk Tarcan bu sebeple aslen 1925 yılında Urfa’da doğmuştur, Selim Sırrı Tarcan’ın yeğeni, Mimar Öğr. Gör. Ercüment Rıza Tarcan ile Türkiye’nin ilk beyin cerrahı ve bestekâr Prof. Dr. Bülent Tarcan’ın kardeşidir.

Üçlü bir eğitimden geçmiştir: Piyano, sanat tarihi, etno/müzikoloji.

Müzik eğitimi; İstanbul Belediye Konservatuvarı piyano bölümünden Ferdi Statzer’in piyano öğrencisi olarak pekiyi derece ile mezundur. Roma ve Siena’da Guido Agosti ile Salzburg’ta Carlo Zecchi, Paris’te Jacques Février ile çalışmıştır.

Sanat tarihi; İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Sanat Tarihi Bölümü’nde, Türk -İslam sanatı, Bizans sanatı, Rönesans sanatı ve Tanzimat edebiyatı.

Yorum yaz

Habere yorum yapmak için tıkla