GÜNDEM

Erdoğan ABD’de çıkan olayları değerlendirdi: Demokrasi için bir yüz karası olduğunu görüyoruz

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’de yaşanan olayları değerlendirdi.

Cuma namazının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, “”ABD tarihinde olmamış bir vaka ile karşı karşıya kaldıklarını görüyoruz. Çünkü lafa geldiği zaman demokrasinin beşiği diye ifade edilen Amerika’daki bu süreç gerçekten tüm insanlığı şok etmiştir, şaşırtmıştır, bizleri de aynı şekilde şaşırtmıştır.” diye konuştu.

Erdoğan, “15 Temmuz darbe girişiminde tamamıyla sessiz kalan ve bu konuda çok farklı mesajlar yayınlayan ABD ve ABD medyası, özellikle Gezi olaylarında Amerika’nın medyasının biz siyasilere ne gibi açıklamaları olmuştur, adeta tehditler savurmuştur, bizim sabrımız siyasiler olarak o zamanki tavrımız açık net ortadayken ABD’nin tutumu çok farklıydı. O zaman da işin başında demokratlar vardı, demokratlar ne ise cumhuriyetçilerin de şimdi aynı olduğunu gördük. Demokrasi için bir yüz karası olduğunu görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Devir teslim sakin bir şekilde yapılacaktır. Bundan sonraki süreçte sayın Biden’la Amerika huzur ve sükuna kavuşur. Böyle bir salgın döneminde inanıyorum ki hassasiyetle bu sürecin devam etmesi lazım. Uluslararası ilişkilerde Amerika’nın çok farklı bir döneme girmesi gerekir.” diye konuştu.

Trump’ın mitinginin ardından ABD Kongresi basılmış ve olaylarda 4 kişi hayatını kaybetmişti. Çıkan olayların ardından video mesajı paylaşan Trump, eylemcilere “evinize dönün” çağrısı yapmıştı. Çıkan olayların ardından Kongre bir süre ara vermiş ardından Biden’ın Başkanlığı onaylanmıştı.

Yorum yaz

Habere yorum yapmak için tıkla