GÜNDEM

Doğu Perinçek’e önemli ziyaret

Cumhurbaşkanına güven mektubunu sunup resmen görevine başlayan Çin Halk Cumhuriyeti’nin yeni Ankara Büyükelçisi LİU Shaobin, Doğu Perinçek’i Vatan Partisi Genel Merkezinde ziyaret etti.

Vatan Partisi Çin Temsilcisi Adnan Akfırat ve Ak Parti’nin önde gelenlerinden, BMC Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak da görüşmede hazır bulundu.

Görüşme sırasında Perinçek; “Sayın Büyükelçimize hoş geldin diyoruz. Türkiyemize uğur getirecekler. Türkiye’nin şimdi Çin dostluğuna ihtiyacı var ve çok önem veriyoruz.Önceki Sayın Büyükelçimiz Deng Liile burada Türkiye-Çin iş birliği için ve dayanışması için çok başarılı işler yaptık.Sayın Büyükelçimizin birikimini, kariyerini de çok iyi biliyoruz. Onun da Türkiye’ye güvenli, uğur ve zenginlik getireceğini biliyoruz.Sayın LiuŞaobin, Çin Halk Cumhuriyeti’nin çok seçkin büyükelçilerindendir ve kendisi Çin Halk Cumhuriyeti’nin genel müdür düzeyinde çok değerli bir diplomatıdır. O bakımdan Sayın Büyükelçimizin Türkiye’ye gelişini biz, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Türkiye’ye verdiği değerin bir ifadesi olarak görüyoruz.Sayın Büyükelçimize yürekten teşekkür ediyoruz. Türkiye’nin güvenliği Çin’den başlar. Çin’in güvenliği Türkiye’den başlar. Biz Asya’nın iki ucunda hem birbirimizin güvenliğini kuvvetle destekleyen iki ülkeyiz hem de aynı zamanda paylaşarak gelişme çizgisinde ekonomik iş birliğinde geniş ufuklara sahibiz. Onun için geleceğe umutla ve güvenle bakıyoruz. Bu görüşmemize Sayın Ethem Sancak da katılıyor. Türkiye’nin hem ekonomisinde hem de savunma sanayisinde çok önemli biri olan Ethem Sancak kardeşimiz de aynı zamanda Ak Parti’nin de önde gelenlerindendir” dedi.

 Büyükelçi LİU Shaobinise, “Vatan Partisi Genel Merkezini ziyaret etmekten ve Çin halkının eski dostlarından Sayın Doğu Perinçek’le bir araya gelmekten ne kadar mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Öteden beri Vatan Partisi iki ülke ilişkilerinin gelişmesinde son derece önemli katkılarda bulundu. Sayın Perinçek hem Çin halkı hem de Çin Komünist Partisi hakkında son derece kapsamlı bilgiye sahip biri. Çin’i en az on kez ziyaret etmiş. İki parti ve iki ülke arasında dostluk ve ilişkilerin gelişmesinde son derece önemli katkıları oldu. Bunu takdirle değerlendiriyoruz. Şu anda uluslararası düzen ve konjonktür hızla değişiyor ve böyle bir dönemde Çin-Türkiye ilişkilerinin önemi her geçen gün artıyor ve ön plana çıkıyor. Çin-Türkiye stratejik işbirliğini ve ilişkilerini sürekli olarak geliştirmek, iki ülke ve iki ülke halklarının çıkarlarına uygundur. İki ülke ilişkilerinin gelişmesi için her kesimden ortak çabalar lazım ve bunun için siyasi partiler arasında temaslar çok önemli. Önümüzdeki sene Çin’de modern ve sosyalist bir ülke inşasında yepyeni bir sayfa açmış olacağız. Çin ve Çin halkı hedeflerine kararlılıkla yürüyecektir. Türkiye de 2023 hedeflerine doğru ilerliyor. İki ülke kalkınma hedeflerine doğru ilerlerken elele vererek ve karşılıklı anlayışı pekiştirerek birlikte yürüyebilir. Önümüzdeki sene aynı zamanda Türkiye ve Çin diplomatik ilişkilerinin 50. yıldönümü. Bu son derece önemli ve iki ülke halkları açısından hatırlanması gereken bir yıldır. Umarım sizinle de birlikte çalışarak önümüzdeki sene vesilesiyle önümüzdeki fırsatları değerlendirerek Çin-Türkiye ilişkilerini daha yüksek bir seviyeye çıkarmaya çalışacağız. Umarız iki Partimiz arasındaki iyi ilişkiler de buna paralel bir şekilde bütün fırsatları değerlendirerek derinlemesine geliştirilebilir. Son olarak bizi ağırladığınız için tekrar teşekkürlerimi sunarım.” diyerek sözlerine son verdi.

Yorum yaz

Habere yorum yapmak için tıkla