Ana Sayfa GÜNDEM Dışişleri Bakanlığı: Haddini bilmez ifadelerini şiddetle kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığı: Haddini bilmez ifadelerini şiddetle kınıyoruz

42 views
0
Abone Ol

Yunanistan’da Başpiskopos İeronimos’un, İslam dini ile ilgili “İslam bir din değil, siyasi parti” şeklindeki skandal sözlerine, Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi.

Yapılan açıklama şöyle;

Atina ve tüm Yunanistan Başpiskoposu Ieronimos’un bir televizyon kanalına verdiği mülakatta sarf ettiği, İslam dinine ilişkin haddini bilmez ifadelerini şiddetle kınıyoruz.

Yüce dinimiz İslam, farklı din ve medeniyetlerin birarada yaşamasını temin eden bir hoşgörü anlayışını ve merhameti temel alan bir barış dinidir.

Tüm dünyanın içinden geçmekte olduğu küresel salgın koşullarında, herkesin karşılıklı saygı ve hoşgörü ortamının geliştirilmesi yönünde çaba harcaması gerekirken kutsal dinimize dil uzatılması esef vericidir.

Barışa hizmet etmesi gereken din adamlarının bu tür mesnetsiz ifadelerle toplumlara nifak tohumları ekmeleri ibret vericidir.

Başpiskopos’un toplumu İslam’a karşı düşmanlık ve şiddete sevk etmekte olan bu kışkırtıcı ifadeleri, aynı zamanda İslamofobi’nin ulaştığı korkutucu seviyeyi de göstermektedir.

Avrupa’da artan ırkçılık, İslam ve yabancı düşmanlığının müsebbibi de esasen bu tür habis fikirlerdir.

İstikşafi görüşmelerin ön hazırlıklarının yapıldığı bir dönemde böyle bir açıklamanın yapılmış olması da ayrıca manidardır ve süreci baltalamaya yönelik talihsiz bir adım mahiyetindedir.

Abone Ol
Önceki İçerikYüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? Ziya Selçuk duyurdu
Sonraki İçerikİstanbul Valiliği uyardı: Bu gece ve yarın sabah saatlerinde…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz