SAĞLIK

CoronaVac aşısı onay aldı, kimler aşı olabilecek? Aşı randevusu nasıl ve nereden alınıyor?

Çin’den gelen koronavirüs aşı çalışmalarının incelemesi tamamlandı ve acil kullanım onayı aldı. Peki kimler aşı olabilecek? Koronavirüs aşı randevusu nereden alınıyor? Aile hekimleri aşı randevusu verir mi? Fahrettin Koca aşı oldu mu?

Öncelikli olarak sağlık çalışanlarının aşılanmasının ardından kademeli şekilde vatandaşlara da koronavirüs aşısı yapılacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşının gönüllülük esasına göre olacağını ve aşı olmak isteyen vatandaşların randevu alması gerektiğini açıklamıştı.

Çin’den ülkemize gelen Sinovac aşısını yaptırmak isteyen vatandaşlar, MHRS üzerindeki aile hekimi bölümünden randevularını alabilecek. e-Devlet üzerinden veya Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nin uygulaması üzerinden randevu alınabilecek. Randevusunu alan vatandaşların aşıları aile hekimleri tarafından yapılacak.

Dün gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyeleri canlı yayında aşı yaptırmıştı. Fahrettin Koca aşı olduktan sonra yaptığı açıklamada herkesin aşı olması gerektiğini, eski hayatımıza dönebilmek için aşı yaptırmanın altını çizmişti.

Yorum yaz

Habere yorum yapmak için tıkla