GÜNDEM

CHP Bursa Milletvekili Sarıbal’dan saman ithalatına tepki

CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, “Bu coğrafyada saman ithal eden iktidar çökmüş iktidardır. Bu coğrafyada patates ithal eden iktidar çökmüş iktidardır. Bu coğrafyada büyükbaş, küçükbaş et ithal eden iktidar çökmüş iktidardır. Bu ülkeye ihanet ediyordur” dedi.

TBMM Genel Kurulunda görüşmeleri devam eden 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi üzerine konuşan Sarıbal, bütçenin halktan toplanan paralardan oluştuğunu hatırlatarak, “Bütçe halkın, halktan para toplanıyor ama buradan “devletin bütçesi sarayın bütçesi” diye söyleniyor. Evet, getiren saray ama para halkın. O yüzden, bu bütçenin kuruşuna kadar halkın sorgulama hakkı var; nereye gittiğini sorgulama hakkı var” dedi.

Konuşmasında ağırlıklı olarak AKP’nin 18 yıllık tarım politikalarını eleştiren Sarıbal, “Tarım Bakanı dedi ki ‘Çiftçilerin moralini bozuyorsunuz.’ Şu anda, Tarım Bakanlığının önünde ve Meclisin civarında Türkiye’den gelen ziraat odaları, Tarım Kredi ve Ziraat Bankası sarmalından dolayı eyleme gelenler polis şiddetiyle karşılaştı ve dağılmış durumdalar. Kim moralini bozmuş bu çiftçilerin? Bakan mı, saray rejimi mi, on sekiz yıllık AKP tarım politikaları mı, kim? Elbette sizsiniz” diye konuştu.

2002 yılında 2 milyon 780 bin çiftçinin toplam borcunun 3 milyar TL civarında olduğunu, 18 yılda 654 bin kişi azaldığı halde çiftçi borçlarının bankalara 128, Tarım Krediye 12 milyar TL olmak üzere toplamda 180 milyar TL’ye çıktığını kaydeden Sarıbal şöyle devam etti:

Tefeciye ihtiyaç yok

“Çiftçinin borcu 60 kat arttı. Bakan çıktı dedi ki çiftçiyi “Tefeciden kurtardık.” AKP düzeninin kendisi tefeci, bir düzen varsa tefeci olan başka birilerinin o sisteme girip tefecilik yapmaya ihtiyacı yok. Sonuçta düzen açık bir şekilde tefeciliği öngörüyor. Tarım Kredi borçlarının 12 milyarının 5 milyarı şu anda idari ve kanuni takipte. Yüzde 35 faiz alınıyor, tefeciye ihtiyaç var mı? Bu ülkede şu anda yüzde 35’ten faiz alan herhangi bir tefeci var mı? Yok.”

Çiftçinin girdi maliyetlerinin artarken, mazot, gübre ve hayvancılık desteklerinin 2021 bütçesinde düşürüldüğünü kaydeden Sarıbal, “Türkiye’de tarımda yaklaşık olarak 3 milyar litre mazot kullanılıyor. 6,5 liradan 21 milyar ne yazık ki çiftçi mazota para ödüyor. Toplam bütçeden ayırdığınız para ne kadar? 22 milyar. Yani koca Türkiye Cumhuriyeti, 1 trilyon 360 milyar TL’lik bir bütçe. Bakan övünüyordu “277 milyar TL tarımsal gayrisafi millî hasıla.” Ama çiftçiye ayrılan para sadece 22 milyar. Bu 22 milyar da ne biliyor musunuz? Çiftçinin cebinden mazota verdiği yıllık para” diye konuştu.

112 milyar dolarlık ithalat

‘Türkiye tarımsal üretimde, hayvancılık ve bitkisel üretimde açıktan ithalatçıdır’ diyen Sarıbal, AKP’nin 18 yıllık iktidarı döneminde 112 milyar dolarlık ithalat, 82 milyar dolarlık ihracat yaptığını kaydetti. AKP döneminde 70 milyon ton buğday, 4,5 milyon ton arpa, 22 milyon ton mısır, 5,6 milyon ton pirinç, 3,5 milyon ton kırmızı mercimek, 11,5 milyon ton ayçiçeği, 14 milyon ton pamuk ithal edildiğini belirten Sarıbal, sözlerini şöyle tamamladı:

Gideceksiniz

“20 milyon dolarlık saman ithal etmişsiniz. Bu coğrafyada saman ithal eden iktidar çökmüş iktidardır. Bu coğrafyada patates ithal eden iktidar çökmüş iktidardır. Bu coğrafyada büyükbaş, küçükbaş et ithal eden iktidar çökmüş iktidardır. Bu ülkeye ihanet ediyordur.

Son olarak şunu söylemek lazım: Zenginler ve egemenler halka, yoksullara ve fakirlere sadece ve sadece tanrıyı bıraktılar. Ferman padişahınsa, bu topraklar, bu coğrafya bizim. Yol yakın, gideceksiniz.”

Yorum yaz

Habere yorum yapmak için tıkla