GÜNDEM

AYM üyesi İrfan Fidan kimdir ve nereli?

Eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine seçildi. Karara göre, AYM Üyeliği’ne Yargıtay üyesi İrfan Fidan, Danıştay Üyeliği’ne ise Hümeyra Ergin Ercan seçildi. Peki İrfan Fidan kimdir? İşte yanıtı…

Ordu’nun Fatsa ilçesi nüfusuna kayıtlı İrfan Fidan, Akkışla Cumhuriyet Savcısı olarak 1999 senesinin Ağustos ayında görevine başladı.

Sırasıyla Aşkale, Çaycuma, Dörtyol, Şişli ve İstanbul Cumhuriyet Savcısı görevlerinde bulundu. İrfan Fidan, 2015 yılı Şubat ayında İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili oldu ve 26.07.2016 tarihinde de İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı olarak iş başı yaptı.

HSK Genel Kurulu tarafından İrfan Fidan, 27 Ekim 2020 tarihinde Yargıtay üyeliğine seçildi. Son olarak İrfan Fidan, 2021 yılının Ocak ayında yapılacak olan Anayasa Mahkemesi Üyeliği için Yargıtay Genel Kurulunda yapılacak seçimde aday oldu ve 107 oy aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay 12’inci Ceza Dairesi üyesi İrfan Fidan’ı Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçti.

Yorum yaz

Habere yorum yapmak için tıkla