Ana Sayfa / Gündem / Rusya ve Suriye ile derhal yapıcı ilişkiye geçilmeli

Rusya ve Suriye ile derhal yapıcı ilişkiye geçilmeli

Rusya’dan Türkiye’ye düşmanca bir eylem olmadığını belirten Perinçek, ‘Angajman kurallarının ihlali, dostlarımızla karşı karşıya gelmemizin gerekçesi olamaz. Angajman kuralları, vatan bütünlüğünü sağlamak içindir, tehlikeye atmak için değildir’ dedi.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, partisinin İstanbul İl Merkezinde Genel Sekreter Dr. Serhan Bolluk, Genel Başkan Yardımcısı E. Korg. İsmail Hakkı Pekin, E. Tüma. Soner Polat ve MKK Üyesi Erkan Önsel ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek, Rus savaş uçağının düşürülmesinin yol açtığı tehlikelere dikkat çekti ve Vatan Partisi Heyetinin Çin gezisi konusunda kamuoyunu bilgilendirdi.

Perinçek, şunları belirtti:

TEHLİKELİ SÜREÇLERİ TETİKLEYEBİLECEK BİR KIŞKIRTMA

Salı günü sabah saatlerinde, SU 24 tipi Rus savaş uçağının Türk Hava Kuvvetleri’nin komutası altındaki F-16 uçakları tarafından düşürülmesi, Türkiye açısından son derece tehlikeli süreçleri tetikleyebilecek bir kışkırtma eylemidir. Rusya’dan Türkiye’ye yönelik düşmanca bir eylem yoktur.

Rus uçağının düşürülmesi, Türkiye’nin bütünlüğüne ve geleceğine kasteden bir uygulamadır.

ABD ve İsrail’in Suriye’nin kuzeyinde Kürt Koridoru açma girişiminde bulunduğu koşullarda, Rusya’yı veya Suriye’yi hedef alan her uygulama, ancak Türkiye’nin düşmanlarını sevindirir. Şu anda Rus uçağı düşürüldüğü için umuda kapılanlar, ABD emperyalistleri, İsrail ve PKK terör örgütüdür.

Rus uçağının düşürülmesinin arkasında, Türk Devleti içindeki ABD ve İsrail tetikçilerinin olmasından kaygı duyuyoruz. Bu açıdan olay, Türkiye’nin geleceğine kasteden bir tertiptir. Nitekim Pentagon Sözcüsü Alb. Steve Warren, “Bu olay, Türkiye ile Rusya arasındadır” diyerek, ABD’nin sinsi konumunu ortaya koymuştur.

BİRİNCİ SORUMLU: AKP İKTİDARI

Bu kışkırtmanın birinci sorumlusu, AKP iktidarıdır.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin komutanları, bu tür olaylarda Türkiye’nin güvenliğini esas alarak sorumluluklarını yerine getirmelidirler.

ABD’nin ve İsrail’in “Kürt Koridoru” planına hizmet eden bu tür uygulamalar, Türkiye’yi tuzağa sürükler. İlerde giderilmesi zor sonuçlar doğurur. Bu açıdan Türk Silahlı Kuvvetleri, kara gücümüzü bölgeye sokmaya yönelik kışkırtmalar konusunda dikkatli olmalıdır.

Tayyip Erdoğan-Davutoğlu yönetimi, Rusya savaş uçağını düşürerek, Türkiye’yi bölmek isteyenlere hizmet etmiştir.

AKP iktidarının Batı Asya’da Rusya ve Suriye karşıtı uygulamalara yönelmesi, Türkiyemizin geleceği açısından ciddî bir tehdittir. Bu iktidar Türkiye için bir güvenlik sorunudur.

TÜRKİYE’NİN VATAN BÜTÜNLÜĞÜ VE ÜRETİM EKONOMİSİ STRATEJİSİ

Bölge ve dünya dengelerini Türkiye zararına etkileyebilecek stratejik boyutları olan bu kışkırtma, hükümet tarafından “angajman kuralları” kapsamında açıklanmıştır. Bu gerekçe, AKP iktidarının devlet aklından yoksun olduğunu kanıtlamanın ötesinde bir anlam taşımıyor. Angajman kurallarının ihlali, Türkiye’nin dostlarıyla karşı karşıya gelmesinin gerekçesi olamaz. Angajman kuralları, vatan bütünlüğünü sağlamak içindir, yoksa vatanı tehlikeye atmak için değildir.

Türkiye, vatan bütünlüğünü sağlamak ve üretim ekonomisini kurmak için, Suriye, Irak ve İran gibi bölge ülkeleriyle ve Rusya, Çin, Türk Cumhuriyetleri gibi Asya ülkeleriyle işbirliği yapmak zorundadır.

Bölücü teröre karşı mücadele, ancak Batı Asya Birliği ve Avrasya Birliği siyasetleriyle kesin başarıya ulaştırılabilir.

HÜKÜMET KONUMUNU DÜZELTMEZSE TEZ ZAMANDA YIKILACAKTIR

AKP Hükümeti, Rusya ile ilişkileri kararlı olarak ve cesaretle düzeltecek önlemleri derhal hayata geçirmelidir. Türkiye’de ve bölgemizde Rusya düşmanlığının geleceği yoktur. AKP Hükümeti, eğer kışkırtma ve tertibin sonuçlarını tamire yönelmezse, tez zamanda yıkılacaktır. Türkiye vatan bütünlüğünü tehlikeye atanları kesinlikle sırtında taşımayacaktır.

RUSYA VE SURİYE İLE DERHAL YAPICI İLİŞKİYE GEÇİLMELİ

Vatan Partisi olarak, Rusya hükümetinden, Türk milleti ile stratejik dostluğu dikkate alan sağduyulu ve soğukkanlı bir tavır almasını bekliyoruz.

Angajman kuralları, sınır bölgesinin PYD ve diğer teröristlerin eline geçmesini sağlamıştır. Bu kurallar, Suriye ve Rusya ile işbirliği yapılarak yeniden düzenlenmelidir.

Türkiye, Rusya’nın daha önceki önerisini değerlendirmeli ve güvenlik düzeyinde işbirliği yapılarak bu tür olayların yaşanması önlenmelidir.

Türkiye, derhal Suriye hükümetiyle görüşmelerde bulunmalı, iki ülke arasında diplomatik ilişki yeniden kurulmalıdır.

VATAN PARTİSİ’NİN BATI ASYA BİRLİĞİ VE AVRASYA BİRLİĞİ ÇALIŞMALARI

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 24 Temmuz’da başlayan bölücü teröre karşı mücadelesi ancak tutarlı bir dış siyasetle başarıya ulaştırılabilir.

Vatan Partisi ülke bütünlüğümüz amacıyla Batı Asya Birliği (BAB) için çalışmalarına devam ediyor. Suriye Devlet Başkanı Beşer Esat ile görüşmelerden sonra İran ve Irak gibi bölge ülkeleriyle de Türkiye’nin güvenliği ve ekonomik işbirliği alanında verimli sonuçlara ulaşma kararında ve yolundayız.

Vatan Partisi teröre karşı mücadelede Rusya, Çin ve Türk Cumhuriyetleri’yle işbirliği siyasetini hayata geçirmektedir. Bu kapsamda, Genel Başkan başkanlığındaki yedi kişilik Vatan Partisi Heyeti, 15-21 Kasım tarihleri arasında Çin Komünist Partisi’nin davetlisi olarak Çin Halk Cumhuriyeti’ni ziyaret etti. Türkiyemizin bağımsızlık ve bütünlüğü için çok verimli bir işbirliği ortamının bulunduğunu gördük. Çin yöneticileriyle iki ülkenin güvenliğine ve her alanda gelişmesine hizmet edecek çalışma konularını belirledik.

Çin ziyaretimizin ülkemize kazandıracağı olanakları önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklayacağız.

Bu Haberler ilginizi Çekebilir...

Son Dakika: Öncüpınar sınır kapısında hareketlilik! (Sınırda neler oluyor)

Kilis’te Öncüpınar Sınır Kapısından, Fırat Kalkanı Bölgesine askeri sevkiyat yapılıyor.   Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait tanklar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir