Ana Sayfa / Medya / Mehmet Akkaya: Hükümetin eylem planı köleleştirme programı!

Mehmet Akkaya: Hükümetin eylem planı köleleştirme programı!

Başbakan Ahmet Davutoğlu 64. Hükümet 2016 Yılı Eylem Planı’nı dün ATO Congresium’da yaptığı sunumla açıkladı. Planda 13 yıldır sürdürülen özelleştirme ve çalışanı köleleştirme programının öne çıkması dikkat çekti. Yeni planda değişen tek şey ise niyeti gizleme gayreti içinde daha diplomatik bir dil kullanılması oldu.

ESNEK ÇALIŞMA ESAS OLACAK

Esnek çalışma, 4857 sayılı İş Kanunu’nda yarı zamanlı, uzaktan, evden, çağrı usulü gibi çalışma biçimleri olarak tarif edilir. Sendikalaşma, işyeri dayanışması, direniş, grev, toplusözleşme gibi temel işçi haklarını kullanma şansının kalmayacağı, kıdem tazminatı olanağının ortadan kalkacağı çalışma biçimidir. Hükümet programında, “İşgücü piyasalarına esneklik sağlayan çalışma biçimleri iş ve sosyal güvenlik mevzuatına eklenecektir” denilerek, bu kölece çalışma biçimini, bütün alanlara yayma amacı tekrarlanmış.

Kadınlar ve gençler için ise, niyet ayrıca belirtilmiş. Çalışan kadın doğuma teşvik ediliyor. Doğum sonrası esnek çalışmaya yönlendiriliyor. Çalışmak zorunda kalan üniversite öğrencileri için planlanan ise, kısmi süreli çalışma.

İŞKUR’U KÖLELİK BÜROSU GİBİ KULLANMA

AKP döneminde İŞKUR, sadece köle ticareti yapacak olan Özel İstihdam Bürolarına kurulma ruhsatı veren kurum haline getirilmedi. İŞKUR’un kendisi de Özel İstihdam Bürosu gibi çalışmaya başlamıştı. Toplum Yararına Çalışma Planı adı altında kamu kurumlarına ve özel sektöre, pazarladığı işçinin maaşını kendisinin verdiği, gittiği yerde toplusözleşme ve sendikal haklardan yararlanamayacağı kölece hakkı çalışma biçimini yayıyordu. Hükümet Programı, “Kamu İstihdam Hizmetlerinin Geliştirilmesi Projesi” adıyla bu tür çalışma biçimlerini yaymayı amaçlıyor.

İSTİHDAM BÜROLARINA KÖLE TİCARETİ YETKİSİ

AKP 2003 yılından beri, işçinin köle gibi pazara çıkarılabileceği çalışma biçimini yasalaştırmaya çalışıyordu. Bu amaçla Özel İstihdam Bürolarının kurulmasını sağladı. 2009 yılında da bürolara köle ticareti yapabilme olanağı veren yasa çıkarmış, ama yasa veto edilmişti. O tarihten beri zaman zaman gündeme getirdiği bu planı, şimdi Hükümet Programı’nda görüyoruz. Programda, “Özel istihdam bürolarının faaliyetlerinin geçici iş ilişkisini de içerecek şekilde genişletilmesi amacıyla mevzuat düzenlemeleri tamamlanacaktır” deniyor. Yine aynı amaçla hazırladıkları, 26 Ocak 2015 tarihinde Meclis’e gönderdikleri “Ailenin Ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Amacıyla Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”, Meclis komisyonlarında görüşülmeye devam ediyor. Niyet yasalaşırsa, kurulu bulunan 451 şirket, alenen köle ticareti yapabilme ruhsatına kavuşacak.

KIDEM TAZMİNATI KALDIRMA NİYETİ

AKP’nin her hükümet programında amaç olarak yazılan, ilan ettikleri Ulusal İstihdam Stratejisi’nin de temel amaçlarından olan kıdem tazminatını tasfiye etme niyeti, bu kez de programa alındı. Ancak sendikaların tepkisinden dolayı “Sizin de görüşünüzü alacağız” gibi yumuşatıcı bir üslubun kullanılması dikkat çekti.

Mehmet Akkaya / 11 Aralık 2015, Aydınlık

Bu Haberler ilginizi Çekebilir...

Nevşin Mengü’nün yeni adresi

Nevşin Mengü, Bavul dergisinde yazmaya başlıyor. Dergi, Mengü’nün temmuz ayı itibarıyla her ay yazacağını duyurdu. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir