GÜNDEM

İstanbul’da toplu taşımada yeni dönem! HES kodu İstanbulkart’a nasıl tanımlanır?

İstanbul’da toplu taşımada yeni dönem başlıyor. HES kodu olmayan vatandaşlar toplu taşıma kullanamayacak. Peki HES kodu nasıl alınır? HES kodu İstanbulkart’a nasıl tanımlanır? Uygulama ne zaman devreye girecek?

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan önlemlere bir yenisi daha eklendi. İstanbul’da toplu taşıma kullanan vatandaşlar için HES kodu zorunluluğu getirildi. Uygulama 15 ocak tarihinde yürürlüğe girecek.

Uygulamanın devreye girmesine kısa bir süre kala milyonlarca İstanbullu İstanbulkartına HES kodunu nasıl tanımlayacağını araştırmaya başladı. HES kodunu İstanbul karta tanımlama ile ilgili tüm detaylar haberimizde…

HES kodu nasıl alınır?

Öncelikle vatandaşlar hayat eve sığar (HES) uygulaması üzerinden veya SMS ile HESS kodu almaları gerekiyor.

HES kodunu SMS ile almak isteyen vatandaşlar;

HES boşluk T.C kimlik numarası, T.C kimlik seri numarasının son 4 hanesini ve paylaşım süresini yazarak 2023’e ücretsiz SMS göndererek alabilecek.

Hayat Eve Sığar programı üzerinden almak isteyenler ise HES uygulamasını cep telefonlarına indirdikten sonra uygulama üzerinden HES kodu oluştur butonu üzerinden HES kodu alabilecek.

HES kodu İstanbulkart’a nasıl tanımlanır?

Vatandaşlar 15 Ocak tarihine kadar https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/ adresine girerek kart eşleştirmesi yapabilecek. Açılan sayfadaki formdaki gerekli bilgileri doldurarak kaydeden kart kullanıcıların HES kodları kullandıkları İstanbulkart’a otomatik olarak tanımlanacak

Konuyla ilgili İstanbulkart’tan vatandaşlara gönderilen SMS’de şu ifadelere yer verildi;

“Toplu ulaşımda HES kodu zorunluluğu başlıyor. HESkodu ile eşleştirilmemiş İstanbulkart’lar 15 Ocak tarihinden itibaren toplu taşıma kullanamayacak. İstanbulkart’ınızla HES kodunuzu eşleştirin, yolda durakta kalmayın.”

Yorum yaz

Habere yorum yapmak için tıkla