Ana Sayfa / Medya / Aydınlık gazetesi okuru dümene geçti

Aydınlık gazetesi okuru dümene geçti

Aydınlık okuru, asırlık tecrübesiyle harekete geçti. Okurlar il il, ilçe ilçe örgütlenerek gazetelerini daha fazla okura ulaştırmak için seferber oldu. Hedef belirlendi bile, her ilçede her gün en az 50 Aydınlık alınacak, elden satış ya da abonelikle 50 yeni okur kazanılacak
Türkiyemizin büyük maceralara sürüklendiği, ABD ile dişe diş bir mücadele yürüttüğü, gerçeklerin eğilip bükülerek halka sunulduğu günümüzde Aydınlık gazetesi okurları harekete geçti. Daha fazla Aydınlık’ı daha fazla okura ulaştırmak için örgütlenerek etkin ve geniş bir kampanya başlattılar. Yurt çapında yürüyecek kampanyanın sorumlusu Mehmet Bedri Gültekin oldu. Bölgelerden başlayarak il il, ilçe ilçe, mahalle mahalle örülecek Aydınlık ağının hedefi belirlendi: Bayilerde Aydınlık kalmayacak! Elbette bu hedef için adım adım yapılacak gerçekçi bir planlama ve denetim eşlik edecek.

‘200 MERKEZ HEDEFİ’ BELİRLEDİ
İlk olarak çeşitli bölgelerden 200 merkez belirlendi ve önlerine ilk görevi koydular: Bu 200 merkezden her gün 50 Aydınlık alınacak, elden ya da abonelik yoluyla satılacak. Ertesi gün, yine aynı bayi ya da bayilerden en az 50 Aydınlık alınacak, tekrar satışa sunulacak. Her bayiden 50 Aydınlık günleri birbirini izleyecek, ta ki, abonelere ve okurlara 50 Aydınlık yetmeyinceye kadar bu devinim devam edecek. Hedefler gerçekçi: 1 Mart’a kadar bayi satışlarında 10 bin artış görülecek.
Trakya ve İstanbul’daki ilçelerden temsilciler dün İstanbul’da biraraya geldi. Kampanyanın yurt çapındaki sorumlusu Mehmet Bedri Gültekin görev başındaydı. Çalışmalar hakkında ilk bilgileri verdi, yöntemleri, hedefleri sundu. Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Adana, Mersin’de ilk tohumlar atılmış, Aydınlık görevlileri bile belirlenmişti. İstanbul’da Bakırköy, Bağcılar, Küçük Çekmece ilçelerinde harekat başlamıştı. Kimi bayilerle konuşulmuş, başbayiye bağlı yerel dağıtım örgütlenmesinde yöntemler bulunmuştu.

AYDINLIK OKUYAN VAZGEÇEMEZ
Aydınlık kampanyasını ilçelerinde örgütleyecek yaklaşık 250 öncü arasında yarım asırlık Aydınlıkçılar vardı, dahası onların da abi ve ablalarından devraldığı tecrübeleri, mücadele birikimleri vardı. Kampanyanın hedefi, nedenleri, kendi bölgelerinde ne yapılabilir, hangi engeller nasıl aşılır sorunu tartışıldı, yanıtlar arandı.
Her ilçe, her gün en az 50 Aydınlık alacak, satacak, abone kazanacaktı. Okurların bir noktada hiçbir şüphesi yoktu: Aydınlık’ı birkaç gün okuyan okur, zaten okumadan edemiyordu.
Türkiyemizin ABD ile göğüs göğüse geldiği günümüzde Aydınlık’a olan ihtiyaç her zamankinden daha yakıcıydı. Görev büyük, sorumluluk ağır, inanç ve umutlar gerçekçiydi.

‘Kaldırım taşları isyan edecek!’

Irmak Mete
Vatan Partisi Öncü Kadın dün İstanbul’da kahvaltılı toplantı düzenledi. Kahvaltıya Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Yardımcısı Şule Perinçek de katıldı. Kahvaltıya katılanları selamlayan Öncü Kadın İstanbul İl Başkanı Gürsel Karataş “Kararlıyız. Dimdik ayaktayız. Dirençliyiz. İsyandayız. Dün de öyleydik, bugün de devrimin kahraman analarıyız” dedi.
Burada kısa bir konuşma yapan Doğu Perinçek Türkiye’nin 24 Temmuz’da Vatan Partisi’nin mevzisine geldiğini kaydetti. “Bu aynı zamanda Vatan Partisi’ni iktidara götüren süreçtir” diyen Perinçek “2 Kasım’da Türkiye’nin başında bir sultan vardı. Şimdi 24 Kasım günü bir dost uçağı düşürüldü. O sultanın da düşüşü başladı” ifadesini kullandı.

KADINLAR SEFERBER OLDU
Vatan Partisi Öncü Kadın tarafından dün düzenlenen kahvaltıda kadınlar Aydınlık için seferberlik kararı alarak bayilerde Aydınlık bırakmadı. Gürsel Karataş “Aydınlık kampanyasına katkımız olması için çevredeki bayilerden 50 gazete aldık. Böyle bir başlangıç yaptık” dedi.

Köyünde satışları 6’ya katladı

Zeki Gürsoy, Aydın’ın Germencik ilçesi Moralı köyünde Aydınlık seferberliği başlattı. Vatan Partisi Merkez Karar Kurulu (MKK) üyesi olan Zeki Gürsoy, Aydınlık’ı güçlendirmek için başlayan kampanyaya, “biz de köyümüzde bir mucitlik yapalım” düşüncesiyle katıldı. Gürsoy’un “mucitliği”, 10 gün içinde sonuç verdi: Köyüne yakın iki bayiye gelen Aydınlık sayısı 3’den 17’ye yükseldi.
“Diğer gazeteler milleti uyutmak, Aydınlık uyandırmak için gerekli” diyen Gürsoy, gazeteyi okura ulaştırmak için her gün bayideki gazeteleri bir bir satarak işe koyuldu.

1-2 KEZ OKUYAN VAZGEÇMEZ
Zeki Gürsoy, Aydınlık seferberliği tecrübesini şöyle anlattı:
“Şikayet etmeyi sevmem. Parmak basılan konu haklıysa, hemen olması için ben ne yapabilirim, diye gözden geçirmeli ve kolları sıvamalı. Gazeteyi güçlendirmek için kampanyan başladığında, hemen bunları kafamdan geçirdim, köyüme geldim, düşünmeye başladım. Aydınlık’ı daha fazla kişiye ulaştırmam lazımdı. Köyüme geldim, ‘biz bu işin bir ucundan tutalım’, ‘çok konuşmaya gerek yok, iş yapalım’ dedim. Hayvanlarımın olduğu yere en yakın bayiye gittim, o gün ne varsa aldım, ertesi gün yine aldım. Sayı çoğaldı, çoğaldı ve 11’e çıktı. Almam yeterli değil tabii, bir de birilerinin okuması lazım. Esnafa, evlere, tek tek dağıttım, parasını da aldım. Zaten Aydınlık’ı bir iki kez okuyan biri, vazgeçemez, daha sonra onlar abone oluyor. Bugün yakındaki iki bayiye gelen gazete sayısı 17 oldu bile…

Asırlık mücadele
Aydınlık, adını ilk kez 1 Haziran 1921 yılında Osmanlı devleti dönemindeki ilk sosyalist yayın olarak bu topraklarda duyurdu. Dr. Şefik Hüsnü’nün yönetiminde çıkan dergi, milli mücadeleye destek verdi, ilk hedefleri işgalci güçler oldu. Aydınlıkçılar, o günlerde de bugün olduğu gibi milletin cesur, öncü ve vatansever evlatları olarak tarihe geçti.
Aydınlık, yıllar sonra 1968’de kaldığı yerden vatan, emek, namus kavgasına devam etti. Kasım 1968’de Aydınlık dergisi, Ocak 1978’de Proleter Devrimci Aydınlık, Kasım 1974’de haftalık Aydınlık, Mart 1978’de ve Mayıs 1993’de tekrar günlük, 1994’de haftalık Aydınlık olarak yaşadı. Son olarak 2001’de haftalık çıktı, Mart 2011’den bu yana da günlük olarak yayımlanıyor. Her yayın döneminde mücadele etti, bedel ödedi. Aralarında Doğu Perinçek, Ferit İlsever, Serhan Bolluk, İlker Yücel ve Mehmet Sabuncu’nun yer aldığı genel yayın yönetmenlerimiz kumpasların hedefi oldu. En yakın örnek ise, halen Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım örneği oldu… Haftalık Aydınlık’da da aynı görevi yürüten Yıldırım, iktidarın akçeli işlerini haberleştirdiği için 4,5 yıl hapis yattıktan sonra Aydınlık’ta mücadeleyi sürdürüyor.

 

Füsun İkikardeş

Aydınlık

Bu Haberler ilginizi Çekebilir...

Nevşin Mengü’nün yeni adresi

Nevşin Mengü, Bavul dergisinde yazmaya başlıyor. Dergi, Mengü’nün temmuz ayı itibarıyla her ay yazacağını duyurdu. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir