24 Ağustos 2017 , Perşembe
Ana Sayfa / Gündem / Vatan Partisi’nden Çipras’a çağrı

Vatan Partisi’nden Çipras’a çağrı

Vatan Partisi Genel Sekreteri Serhan Bolluk, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın Türkiye ziyareti ile ilgili açıklama yaptı.

Çiğras’ın “Ege denizi balıklara ait olmalı” sözlerini hatırlatan Bolluk “Ege’yi dostluk denizi yapmak istiyorsa işgal edilen adaları işgale son vermeli” dedi.

Serhan Bolluk tarafından yapılan açıklama şöyle;

Yunanistan Başbakanı Sayın Aleksis Çipras, bugün Ankara’da. Sayın Aleksis Çipras, daha önce, “Ege Denizi balıklara ait olmalı” demişti. Ege Denizi’nde dostluğun hayat bulması, Yunanistan tarafından anlaşmalara aykırı olarak işgal edilen ve silahlandırılan 152 ada ve adacığın boşaltılması ile mümkündür.

Bu ada ve kayalıklar, AKP Hükümeti tarafından Yunanistan’a fiili olarak terk edilen Ege Denizi ve Akdeniz’de stratejik öneme haiz vatan topraklarıdır. Bu toprakların işgali Türkiye’yi Ege Denizi’ne çıkamaz hale getirmektedir.

Sayın Çipras, eğer Ege’yi dostluk denizi yapmak istiyorsa, öncelikle bu adalardaki işgale son vermelidir.

Bunun yanı sıra Yunanistan, 1994’te “Pontus Rum Soykırımı”nı parlamento oylamasıyla kararlaştırmıştır. Yunanistan Din ve Eğitim Bakanı Nikos Filis, Kasım ayı başında yaptığı açıklamayla, bu parlamento kararını eleştirerek, Osmanlı hükümetlerinin ve Cumhuriyet’in ilk hükümetlerinin bölgeyi “Hristiyan unsurlardan temizlediğini, ancak bunun bilimsel olarak bir soykırım oluşturmadığını” söylemiştir.

Vatan Partisi olarak emperyalizme, yani bizi birbirimize düşüren kuvvetlere karşı Türkiye ve Yunanistan’ın birliğini her zaman savunduk.

Bugün Ankara’yı ziyaret etmekte olan Sayın Çipras’tan, dostluğun ilk adımı olarak Din ve Eğitim Bakanı Nikos Filis’in de yanlışlığını belirttiği bu parlamento kararının kaldırılması için Yunanistan Parlamentosunda adım atmasını bekliyoruz.

Bugün Sayın Çipras’la görüşecek olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbabakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü fiilen ihlal eden Ege adalarını işgal konusunu Sayın Çipras’a hatırlatmalıdır. Türkiye, bir karış vatan toprağının işgalini göz yumamaz. Türkiye, soykırım kararlarının parlamento kararı olarak durmasını görmezden gelemez.

Biz Vatan Partisi olarak, Ege adalarının işgalini asla tanımıyoruz ve tanımayacağız. Dostluk karşılıklı toprak bütünlüğüne, eğemenliğe ve milletlerin karşılıklı çıkarına uymakla mümkündür. Yunan Parlamentosunda alınan “Soykırım kararı”nın da AİHM’in kararına uyularak kaldırılması için haklı mücadelemizi sürdüreceğiz.

Türk Milleti Sayın Aleksis Çipras’tan dostluğun gereği olarak bu iki konuda adım atmasını beklemektedir.

Bu Haberler ilginizi Çekebilir...

Özcan Yeniçeri: Referandumu kim kazanacak?

İktidar ve iş birlikçileri referandum sonuçlarını şimdiden ilan etmiş durumdalar. Kimisi siyasi partilerin aldıkları oyları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir