24 Ağustos 2017 , Perşembe
Ana Sayfa / Gündem / Türkan Saylan’ın evi satılıyor

Türkan Saylan’ın evi satılıyor

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) kurucusu Prof. Dr. Türkan Saylan’ın Ergenekon soruşturması kapsamında evi arandığında el salladığı Arnavutköy’deki evi satılıyor. ÇYDD Başkan Yardımcısı Nihal Kızıl, almak için bütçelerinin yetmediğini belirtti.aylan’ın çocukları ev için 2 milyon dolar istiyor.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) kurucusu Prof. Dr. Türkan Saylan’ın Ergenekon soruşturması kapsamında evi arandığında, cama çıkarak el salladığı Arnavutköy’deki evi satılıyor. ÇYDD Genel Başkan yardımcısı Nihal Kızıl ilk duyduklarında devreye girdiklerini fakat bütçelerinin yetmediğini belirterek “Türkan hoca Türkiye’nin sembol öncü kadınlarından. Evinin yaşaması lazım. Bir yuva olarak yaşaması lazım. Biz dernek olarak elimizden geleni yapmaya hazırız. Bizi çok aşıyor. Bu konudaki her türlü desteğe açığız, özellikle özel müzecilik alanında gelişmiş kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak istiyoruz. Çağdaş kadınların veya bu yolda emek vermiş kadınların da olabileceği müze gibi düşündük” dedi.

ÇYDD kurucusu Türkan Saylan’ın Arnavutköy Beyazgül Sokak’taki evinin camını “satılık” ilanı asıldı. Saylan’ın çocukları ev için 2 milyon dolar istiyor. ÇYDD Genel Başkan yardımcısı Nihal Kızıl gazetemizin sorularını yanıtladı.

‘Bütçemiz yetmedi’

Kızıl, Saylan’ın oğullarıyla irtibata geçtiklerini belirterek “Ne yapıp edip alsak diye düşündük. Önce eğitim merkezi yapabiliriz diye düşündük fakat iç dizaynı uygun değildi. Sonra ‘Türkan Saylan Çağdaş Kadınlar Müzesi’ yapmayı düşündük. Çağdaş kadınların veya bu yolda emek vermiş kadınların da olabileceği bir müze. Fiyat araştırması yaptık. 2 milyon dolar gibi bir fiyat söylendi bize. Bina aynı zamanda tarihi bir eser. Tarihi eser olduğu için zor ve ciddi bir masraf gerektiriyor. Kendimizce bir hesap yaptık. En aşağı 8 milyon lira gibi bir para çıktı. Hiç alabilme olanağımız yok bizim. Gelen bağışlar belli projeler çerçevesinde geliyor ve denetleniyor. Paramız çok az. Oğluna döndük ve dedik ki ‘Biz alamıyoruz. Siz istediğiniz gibi değerlendirin” diye konuştu.

Ev yaşamalı Kızıl, “Bu gelişmeden sonra dernek olarak yapmayı planladıkları bir kampanya var mı?” sorumuzu ise şöyle yanıtladı: “Türkan Hoca’nın evinin yaşaması lazım. Özel müzecilik alanında Türkiye’de çok gelişmiş kurumlar ve büyük şirketler var. Bunlardan birisi talip olsa veya alsa biz de yasal çerçevede destek veririz. Türkan Hoca’ya ait objeleri toparlarız. Bu anlamda hep birlikte sahip çıksak ne güzel olur. Türkan Hoca’nın evi yaşasın istiyoruz. Her türlü desteğe açığız özellikle özel müzecilik alanında gelişmiş kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak istiyoruz.”

Bu Haberler ilginizi Çekebilir...

Özcan Yeniçeri: Referandumu kim kazanacak?

İktidar ve iş birlikçileri referandum sonuçlarını şimdiden ilan etmiş durumdalar. Kimisi siyasi partilerin aldıkları oyları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir