Ana Sayfa / Gündem / Türk Tarih Kurumu, Perinçek’i takdir etti

Türk Tarih Kurumu, Perinçek’i takdir etti

TTK Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, AİHM Büyük Dairenin Doğu Perinçek’in başvurusu üzerine aldığı kararla ilgili, Perinçek’i takdir etti.
Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire’nin Genel Başkanımız Doğu Perinçek’in başvurusu üzerine aldığı kararla ilgili, Perinçek’i takdir etti. Prof. Dr. Turan, gazetecilere yaptığı açıklamada, AİHM’nin verdiği kararın çok önemli olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan bir fert olarak karardan memnuniyet duyduğunu söyledi. Bu kararla önemli bir yol kat edildiğini ifade eden Turan, şöyle konuştu: “Milletimiz hesabına müspet bir karardır. Bu konuda Perinçek’i de takdir etmek lazım. Ermeni meselesinin tarih bilimi, siyasi ve propaganda boyutu var. Bu üçü de eş zamanlı olarak kullanılıyor. Daha çok Ermeni diasporası bunu kullanıyor. Maalesef aslı olmayan, bilimsel belgeye dayanmayan pek çok iddialarla bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin karşısına bu şekilde çıkıyor. Propagandaya siyaset veya propaganda ile karşı çıkmanız lazım. Ama bugün Türk tarihçileri Ermeni meselesinde epey bir yol kat etmiştir.” Kararı olumlu bulduklarını anlatan Turan, “Konu tam halledilmiş değil. Bu propaganda ve siyaset boyutuyla devam edecek. Gelecek nesillerimizi bile meşgul edecek olumsuz bir mesele” dedi.

Bu Haberler ilginizi Çekebilir...

Özcan Yeniçeri: Referandumu kim kazanacak?

İktidar ve iş birlikçileri referandum sonuçlarını şimdiden ilan etmiş durumdalar. Kimisi siyasi partilerin aldıkları oyları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir