24 Ağustos 2017 , Perşembe
Ana Sayfa / Medya / Türk Bayrağı mı, Fransız bayrağı mı?

Türk Bayrağı mı, Fransız bayrağı mı?

Paris saldırısından sonra bir facebook uygulaması olan “profil resmini Fransız bayrağı yap” kampanyası başlatıldı. Fransa’da yaşayan bir çok Türk vatandaşı da profil resmini bu doğrultuda değiştirdi.
Buna tepki duyan bazı kimseler de profil resmini Türk bayrağı yaptı.
Her insan ülkelerin bayrağına saygılı olur. Atatürk İzmir’in kurtuluşunda, kalacağı Karşıyaka İplikçizade Köşkü’ne geldiğinde, geçeceği yerde boylu boyunca bir Yunan Bayrağı seriliydi. Karşılayıcılara bunun nedenini sordu. Onlar da, “Yunan Kralı Konstantin’in 1921 yılında İzmir’e geldiğinde bu köşkte ağırlandığını; yere serilen Türk Bayrağını çiğneyerek içeri girdiğini” anlattılar.
Atatürk, o yerde serili bayrağın önünde, bulunduğu noktada kaldı. Çevresindekilere tatlılıkla baktı.
« O, geçmişse hata etmiş. Bir ulusun bağımsızlık simgesi olan bayrak çiğnenmez. Ben onun yanlışını tekrar edemem » diyerek bayrağı yerden kaldırttı. Atatürk her ulusun bayrağının o ulus için değerli olduğunu düşünürdü.
Paris saldırısında çoğunluğu genç olan 129 insan yaşamını yitirdi.
Terör sana, bana, şu veya bu ülkeye yapılsın hepsi insanlık düşmanı eylemlerdir ve masum insanları hedef alır. Hep bir ağızdan ayrım yapmadan lanetlemeliyiz. Ateş düştüğü yeri yakar derler ya öyle. Bu acıyı en iyi biz biliriz ; Ankara’da yitirdiğimiz gencecik insanlarımız. Teröre kurban verdiğimiz Mehmetçiğimiz…..
Önemli olan, insani duygularla terörün vurduğu insanlarla dayanışma duygusu içinde profil resmine Fransız bayrağını koyanlar değil ; bu barbarlığın bu canice terör eyleminin arkasında kimlerin daha doğrusu hangi emperyalist ülke ve istihbarat örgütlerinin olduğunun teşhir edilmesidir. Buna Fransız devleti de dahil. Fransa’nın Suriye’de cihatçı teröristlerin sırtını sıvazladıkları, silah ve eğitim verdikleri artık bilinen bir gerçektir.
Hatırlayalım ; Fransa Dışişleri bakanı Laurent Fabius Suriye’de Esat yönetimine karşı savaşan El Nusra teröristlerine «Ils font du bon boulot » yani « iyi iş çıkarıyorlar/yapıyorlar » dediği hala kulatlarımızda çınlamaktadır.
Terörü lanetlemek ve yaşamını yitirenleri saygıyla anmanın yanında emperyalizmin bu kanlı planlarına karşı da mücadele etmeliz.
Ali Rıza Taşdelen

Bu Haberler ilginizi Çekebilir...

Nevşin Mengü’nün yeni adresi

Nevşin Mengü, Bavul dergisinde yazmaya başlıyor. Dergi, Mengü’nün temmuz ayı itibarıyla her ay yazacağını duyurdu. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir