Ana Sayfa / Gündem / Şimdi utandınız mı Hrant’ın arkadaşları!

Şimdi utandınız mı Hrant’ın arkadaşları!

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlileri hakkında hazırlanan iddianame açıklandı.
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlileri hakkında hazırlanan iddianame açıklandı. İddianamede Ergenekon tertibinin, İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü olan Ali Fuat Yılmazer tarafından C-2 Büro Amirliği içinde 2006 yılı Haziran ayında kurulan C-5 Bürosu’nda yapıldığı belirtildi.
C-5 Bürosunda, 23 Mayıs 2012 tarihine kadar “mevzuat dışı” çalışan komiser yardımcısı ve komiserler görevlendirilmiş. F tipi örgüt, Ergenekon kumpasının hazırlıklarını bu büroda kotarmış.

GÜNAHLARI BÜYÜK
Hrant Dink’in ailesi, avukatları ve kendilerine “Hrant’ın arkadaşları” diyen liberal aydınların günahları büyüktür. Hrant suikastını azmettirenlerle işbirliği yapmışlardır.
Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin kitabına “Utanç Duyuyorum” adını vermişti. Doğrudur. Yaptıklarından utanmalıdır. Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’ün kapısından ayrılmayan kendisi değil miydi? O kapıda hangi gerçeğe ulaşabilirsin? O kapı, Hrant’ın katillerini gizleyen kapıdır.

O ŞEMA
Dink suikastının üzerinden (19 Ocak 2007) daha 10 gün geçmişti ki, Emniyet İstihbarat Dairesi tarafından hazırlanan 2 şema dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’a sunuldu.
Şemalar, sözde suikast sanıkları arasındaki “telefon trafiğini” gösteriyordu. O şemalarda yer alan bazı isimler şunlardı: Veli Küçük, Muzaffer Tekin, Doğu Perinçek, Ferit İlsever, Levent Göktaş, Kemal Kerinçsiz, Şener Eruygur, Tuncay Özkan, Mustafa Özbek, Behiç Gürcihan, vb…

ERGENEKON İDDİANAMESİ
Bu şemalarda Ergenekon dalgalarında tutuklanacak ve hüküm giyecek olan tam 25 kişinin adı vardı! Hani o, “Her şey 12 Haziran 2007’de Ümraniye’de bir gecekonduda bulunan 27 adet el bombasıyla başladı” denilen olaya daha 5 ay var! Örgütün adının “Ergenekon” olarak açıklanmasına ise (Ocak 2008) daha bir yıl var!
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, özel yetkili savcılar Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın’ın imzalarını taşıyan iddianameyi kabul ettiğinde tarihler 25 Temmuz 2008’i gösteriyordu. 21 iddianame tek davada toplandı. Dava dosyalarına giren tüm belgelerle 120 milyon sayfayı bulan bir dava dosyası.
İddianamede, yüzlerce kez Hrant Dink’in adı geçti. Başta emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve Avukat Kemal Kerinçsiz olmak üzere, çok sayıda sanık Dink suikastıyla ilgili suçlandı.Tüm bunlar yaşanırken “Hrant’ın arkadaşları”, Zekeriya Öz’ün ağzıyla “Ergenekon” çığlığı atmayı sürdürürken, davada kendilerini savunamadan İlhan Selçuk, Engin Aydın, Prof. Dr. Uçkun Geray, Prof. Dr. Türkan Saylan, Erhan Göksel, Kuddusi Okkır ve Kaşif Kozinoğlu hayatlarını kaybetti.

TALAT PAŞA’NIN İNTİKAMI İÇİN!
Hatta, ipini koparmış bir dönek, Taner Akçam “Hrant Dink’i Talat Paşa’nın intikamını almak için öldürdüler… Hrant’ın nezdinde Ermenilerden Talat Paşa’nın intikamını almak istediler” diye yazabildi. (“Talat Paşa’nın intikamı alınmıştır”, Taraf, 23 Ocak 2012)
“Hrant’ın arkadaşları”nın topluma bir özür borçları vardır. Ne diyecekler merak ediyorum.

Hikmet Çiçek/ Aydınlık
hikmetcicek@aydinlik.com.tr

Bu Haberler ilginizi Çekebilir...

Son Dakika: Öncüpınar sınır kapısında hareketlilik! (Sınırda neler oluyor)

Kilis’te Öncüpınar Sınır Kapısından, Fırat Kalkanı Bölgesine askeri sevkiyat yapılıyor.   Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait tanklar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir