24 Ağustos 2017 , Perşembe
Ana Sayfa / Medya / Melih Aşık: ABD vesayeti…

Melih Aşık: ABD vesayeti…

G 20 toplantılarında Türkiye’nin talepleri kabul görmedi. Uçuşa yasak saha ve güvenli bölge talepleri Obama tarafından saf dışı bırakıldı. Ancak Obama’nın üzerinde durduğu bir başka konu vardı. Şu söz biraz dikkatten kaçtı:
– Türkiye – Suriye sınırını güçlendirmek için neler yapılması gerektiğini görüştük…
ABD Ankara’dan sınır güvenliği için gerekli tedbirleri almasını istiyordu. Ancak bugüne dek işbirliğinden ve Türkiye’ye destek sağlamaktan söz etmemişti.
Strateji Uzmanı Cahit Dilek bu yeni durumu yorumlarken diyor ki:
– Kaygım, hava sahasının korunmasında olduğu gibi Amerikan askeri kuvvetlerinin bu sefer de karada sınır güvenliği gerekçesiyle Türkiye’de konuşlanmasıdır. Böyle bir destek muhtemelen Türkiye – Suriye sınırının güçlendirilmesiyle kalmayacak sınırın Türkiye tarafında hem havadan hem de karadan ABD askerinin kontrol ettiği, PKK/PYD varlığını korumaya yönelik bir uçuşa yasak bölgeye dönüşecektir.
Bunun bir adım ilerisi de bu bölgenin Türkiye içine doğru Güneydoğu’yu kapsayacak şekilde genişlemesidir.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry dün bu kuşkuları haklı çıkartan bir açıklama yaptı:
– Suriye sınırının 98 kilometrelik kısmını Türklerle birlikte operasyona girerek kapatacağız, dedi.
Bu karar nerede alındı, izni kim verdi? Nerede bu ülkenin muhalefeti?

MEİS
Kaş Kaymakamı Bilgihan Bayar, “O otelde kaçak yapılan ne varsa yıkılacak” diyor.
O otel dedikleri Meis Otel’in iki kat çıkma izni varmış. Otel 5 kat çıkmış.
İnşaat mühürlenmiş. İnşaat sahibi mührü kırıp devam etmiş.
Belediye yıkım kararı almış ama yıkım için gerekli araçlar yok diye bu işe girişmemiş.
Oysa Kaş’ın bağlı olduğu Antalya’dan bu araçları getirmek çok çok bir iki gün alırdı.
Anlaşılıyor ki Antalya ilindeki yetkililer de oteli durdurmak istememiş.
Hürriyet’in haberine göre… Otel inşaatının neredeyse sonuna gelinmiş durumda.Tavsiyemiz, bırakın otel tamamlansın.Antalya Valisi, Kaş Kaymakamı ve Belediye Başkanı hep birlikte açılışını yapsınlar. Otelde onların da emeği var çünkü.

Başbakan Davutoğlu yeni vekillere “Birden zenginleşen olursa yollarımızı ayırırız” demiş.
Bu muhalefet varken uzun yıllar iktidardayız, acele etmeyin, demek istiyor!
Akif Kökçe

BAYRAK
PKK yandaşları Cizre’nin hemen yanı başındaki Çarkendal Tepesi’ne direk dikmişler, üzerine de PKK bayrağı diyerek bir bez parçası asmışlar. İlçeye operasyon düzenleyen güvenlik güçleri bez parçasını indirmeye kalkınca üzerlerine ateş açılmış. Buna rağmen bez parçası indirilip yerine Türk bayrağı çekilmiş. Sonra ne mi olmuş? Polisler, bir süre dalgalandırdıkları bayrağımızı “olası bir suistimale izin vermemek için” yarım saat kadar sonra alıp gitmişler.
Bayrağını ilelebet dalgalandıramadığın yere ya hiç dikmeyeceksin… Ya da diktiğinde ilelebet dalgalandıracaksın. Kaş yapayım derken göz çıkarmayacaksın!

Sürekli değişim!
Kemal Kılıçdaroğlu, gazetemize verdiği demeçte, “Tabanın değişim beklentisi karşılanacak. Hem Parti Meclisi’nde (PM) hem de Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) değişiklik yapılacak” dedi. Bu sözleri okuyan CHP’li dostumuz gönderdiği notta bazı hatırlatmalar yapıyor.
“Genel Başkanımız Kemal Bey bu partinin başına geçtiği 2010 yılından bu yana her kurultay sonrası PM’de ve MYK’da ciddi değişiklikler yaptı. Örneğin hatırladığım kadarıyla şu ana kadar örgütten sorumlu dört ayrı genel başkan yardımcısıyla, Nihat Matkap, Adnan Keskin, Gürsel Tekin, Tekin Bingöl’le… Dört ayrı Genel Sekreter’le, Önder Sav, Süheyl Batum, Bihlun Tamaylıgil, Gürsel Tekin… Dört parti sözcüsüyle, Hakkı Süha Okay, Birgül Ayman Güler, Süheyl Batum, Haluk Koç ile çalıştı. Şu ana kadar da 70’in üzerinde Genel Başkan Yardımcısı değiştirdi. Bunların tamamını o görevlere kendisi getirdi, sonra yetersiz bularak kendisi görevden aldı. PM’ye seçip sonra gönderdiği partili sayısını ise yüzlerle ifade etmek mümkün. Diyeceğim odur ki, PM ve MYK’da değişiklik yapmak çözüm olsaydı, CHP şimdiye kadar çoktan iktidar olmuştu!

Milliyet

Bu Haberler ilginizi Çekebilir...

Nevşin Mengü’nün yeni adresi

Nevşin Mengü, Bavul dergisinde yazmaya başlıyor. Dergi, Mengü’nün temmuz ayı itibarıyla her ay yazacağını duyurdu. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir