24 Ağustos 2017 , Perşembe
Ana Sayfa / Medya / Mehmet Akkaya: Gaziantep Belediyesi taşeron işçilerinin hakları nelerdir?

Mehmet Akkaya: Gaziantep Belediyesi taşeron işçilerinin hakları nelerdir?

Seçimlerde iktidar partisi ve diğerleri, “taşeron işçisine kadro vereceğiz” dediler. Kadro tartışması sürüyor.

Taşeron işçileri kadro beklerken, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin taşeron işçileri kendilerini kapıda buldular. 670 işçi. Hemen ardından AKP’li Şahinbey Belediyesinin 50 taşeron işçisi… Etti 720 işçi. Bu sadece Gaziantep bölgesindeki kıyım…

İşe başlayınca kimlikleri toplanmış, AKP’ye üye yapılmışlar. Üyeliklerini sonradan öğreniyorlar. Karşılaştıkları sadece taşeronluk sömürüsü değil, AKP’nin propaganda timi, bindirme kuvveti olmaktı artık. Kah maçların alkışlayıcısı, kah AKP mitinglerin şakşakçısı… İtiraz eden işten atılıyor.

İlin birinde, belediyenin bir taşeron işçisi beni kenara çekmiş, “Şu partinin ilçe başkanıyım. Ama oyumu AKP’ye vermek zorundayım. AKP kazanamaz, aynı şirket ihaleyi alamaz ise, işimi kaybederim” demişti. Taşeron işçisinin nasıl bir cendereye sokulduğunu özetlemişti.

Gaziantep Belediyesi taşeron şirketinin yetkilisi, “Atılmanızı belediye istedi” diyor. 670 işçinin atılması, Belediye Başkanının emri dışında olamaz zaten.

Belediye başkanı kadın… Daha da ötesi, kadından sorumlu bakanlık olarak bilinen, eski “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı”. Kış ortasında 670 işçiyi sokağa atıyor, 670 ailenin ocağına ateş salıyor. “Kadın şefkatlidir, anadır”, denir ya, ideoloji bozuk ise, kadınlık duygusu da köreliyormuş meğer. Bunu gördük Gaziantep’te.

Sonradan emrivaki AKP üyesi yapılanlar işten atılıyor, AKP yöneticilerinin yakınları işe alınıyordu.

YASAL ÇARPIKLIKLAR

1-) Büyükşehir ve Şahinbey’den atılmalar, 4857 sayılı yasanın 29. Maddesindeki “Toplu İşten Çıkarma” maddesine girmektedir. Toplu çıkarma ancak, ekonomik, teknolojik ve yapısal sebeplerle olabilir. Önceden Bölge Çalışma Müdürlüğüne, SGK’ya ve İŞKUR’a bildirmek zorunludur. Çıkarmadan sonraki 6 ay içinde işçi almak ihtiyacı doğar ise, atılanlar işe alınmak zorundadır, başka işçi alınamaz.

Oysa belediye ve taşeron şirket, atılanların yerine hemen başka işçi alarak yasayı çiğnemektedirler.

2-) Taşeron şirketin yetkilisi, “Belediyenin emri ile attıklarını” söylemiş. Hem 670 kişi, hem de 50 kişi belediyenin bilgisi ve onayı olmadan atılamaz zaten.

Taşeron işçilerinin işe alınmasında ve işten çıkarılmalarında, üst işverenin rol oynaması, yasa dışıdır. Bu durum, belediye ile taşeron şirket arasındaki ilişkinin, “üçüncü kişileri aldatmaya dönük hileli sözleşme” anlamına gelen “muvazaa” durumunu ortaya çıkarmaktadır.

3-) İşçilere, “mevsimlik oldukları” söylenmiş. Doğru değil bu.

Mevsimlik işçilik, “Çalışmanın sadece yılın belirli bir döneminde sürdüğü ya da tüm yıl boyunca çalışılmakla birlikte çalışmanın yılın belirli döneminde yoğunlaştığı işyerlerinde yapılan” işlerdir.

İşten atılanlar, belediyenin asıl işini, park ve bahçelerin sürekliliği olan işlerini yapmaktadır, 12-13 yıldan beri aynı yerde çalışmaya devam edenler vardır.

4-) Atılanların bir kısmına, “tazminatlarının sonradan ödeneceği” söylenerek istifa dilekçesi imzalatılmış. İşçiler, zorla ya da kandırılarak imza attırıldıklarını tanıklarla belgeledikleri takdirde, imzalarının önemi kalmayacak, kandırarak ya da zorla imza attıranlar ise yasal sorumlulukla karşılaşacaktır.

5-) Geçerli bir sebep olmadan işten atılan bu işçiler, bildirimi aldıktan sonraki bir ay içinde “işe iade davası” açmalıdır. Hem işe iade edilebilir, hem de mahkeme süresi sayılan 4 aylık maaş tutarında parayı ayrıca alabilirler.

Mahkeme kararına rağmen işe başlatmayan işveren, ayrıca 4 maaş tutarında parayı işçiye ödemek zorunda kalır.

6-) Belediye ile taşeron şirket arasındaki muvazaalı ilişki belgelendiği takdirde, sadece işe geri alınmakla kalmayacaklar, belediyenin kadrolu elemanı olma hakkı da kazanacak ve kadrolu işçinin hakları ile aralarındaki parasal ve ayni hakların geriye dönük beş yıllık toplamını, topluca alabileceklerdir. Ki, büyük paralardır bunlar.

Özetle, sadece işten atılanların değil, çalışan taşeron işçilerinin de büyük hakları vardır. Taşeron işçi dernekleriyle ilişkiye geçer, güvenilir ve uzman hukukçulardan destek alırlarsa bu haklara kavuşabilirler.

Mehmet Akkaya / 25 Kasım 2015, Aydınlık

Bu Haberler ilginizi Çekebilir...

Nevşin Mengü’nün yeni adresi

Nevşin Mengü, Bavul dergisinde yazmaya başlıyor. Dergi, Mengü’nün temmuz ayı itibarıyla her ay yazacağını duyurdu. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir