Ana Sayfa / Gündem / Kazanılan davanın bilincinde olmak

Kazanılan davanın bilincinde olmak

Tamam, emperyalist çevreleri anladık, onlar AİHM kararını düşünceyi açıklama özgürlüğüyle sınırlama gayreti içindeler.

Peki bizim Türkiye’deki kimi yorumcuları- mızın aynı gayreti paylaşmalarını nasıl açıklayacağız?

Kazandığımız başarının ürünlerini toplamak gerekirken, niçin AİHM kararını sanki hiçbir işe yaramıyor gibi gösteriyorlar?

Niçin bu karara dayanarak hükümetler ve parlamentolar katında mücadele mevzisine girmek varken, Türkiye düşmanı güçlerin kararı değersizleştirme gayretini paylaşıyorlar?

BATI KARŞISINDA TARİHSEL EZİKLİK

Çünkü Batı emperyalizmi karşısında tarihsel ezikliği bir türlü üzerimizden atamıyoruz. Bizim ilerici geçinenlerimizin de Batı karşısında boyunları eğiktir. Onlara göre, ABD ve Avrupa önünde başımızı dik tutamayız, hep dayak yeriz. Batı batıyor, fakat bu görüşte olanlar, güneşin bile Batı’dan doğduğu kanısındalar.

Bu davayı açarken ve yürütürken de hep bu tür olumsuz tavırlarla karşılaştık. Başaracağımız kanısında olan, bir tek Vatan Partililer, bir de başı dik devlet adamı Rauf Denktaş vardı.

“Açmayın bu davayı; kazanamazsınız, Batı’nın ön yargılarını kıramazsınız, imkansızın peşine düşüyorsunuz” dediler. Hatta “Ermeni soykırımını mahkeme kararıyla onaylatacaksınız, hain durumuna düşeceksiniz” diyenler oldu. Batı önünde eğilenleri dinleseydik, Ermeni soykırımını tanıyanların kuyruğuna Ankara yöneticileri de girecekti. Özürler başlamıştı bile.

AVRUPA’DA İKLİM DEĞİŞİYOR

10 yıllık mücadele sonucu aldığımız karar, Türkiye düşmanı güçlerin moralini berbat etti. Niçin bunu görmek istemiyorlar?

AİHM 2. Dairesi’nin 17 Aralık 2013 günlü kararı Avrupa’da iklimi değiştirmişti. Hele en son 15 Ekim 2015 günü açıklanan Büyük Daire kararından sonra rüzgâr artık Türkiye’den yana esmektedir.

Çeşitli ülkelerin 1915 olayları konusunda son iki yılda değişen tavırlarını lütfen inceleyiniz, herkes hizaya giriyor. Hele bugün konumumuz çok daha güçlüdür. Aydınlık gazetemiz sürekli bilgilendiriyor, lütfen izleyiniz.

Almanya tasarıyı askıya aldı. İsviçre ceza yasasını değiştirmek için hazırlıklara başladı bile.

Dün bu köşede anlatıldı: Karar, 1915 olaylarının Yahudi soykırımı ile aynı sınıflamaya konamayacağını vurguluyor. İsviçreli hukukçular bile, bu saptamanın 1915 olaylarının soykırım olarak nitelenemeyeceği anlamına geldiğini belirtiyorlar. Başta İsviçre basını bütün Avrupa gazeteleri şimdi bunu vurguluyor. Eski AİHM Yargıcı Rıza Türmen de, 18 Ekim 2015 günlü Hürriyet gazetesinde bu çok önemli saptamayı değerlendirdi.

SEFERBERLİK BAŞLIYOR

Şimdi Talat Paşa Komitesi ve Vatan Partisi, Avrupa ve dünya ülkeleri katında seferberlik başlatıyorlar.

1. Ermeni soykırımını kabul etmeyenleri cezalandıran yasaları kaldırtacağız veya ilgili maddelerin yalnızca Yahudi soykırımı için uygulanmasını sağlayacak değişiklikler yapılmasını sağlayacağız.

2. Ermeni soykırımını tanıyan parlamento kararlarının kaldırılması için kolları sıvıyoruz.

3. Ermeni soykırımı yalanlarının okul kitaplarından temizlenmesi için çalışmalara başlıyoruz.

BAŞARININ KOŞULU

Türkiye düşmanları elbette suçlamaları sürdürme gayreti içinde olacaklar. Ama kollarının kanatlarının ötesinde belleri kırılmıştır. Bu gerçeği görmeyenler, bu kararın hasadını kaldırma mücadelesine katkıda bulunamazlar. Oysa bizim bu mücadelede onlara da ihtiyacımız var.

Herkesi seferberliğe çağırıyoruz.

Kazanılan davanın bilincinde olmak, en büyük enerji kaynağıdır ve başarının koşuludur.

Başaracağız, kimsenin en küçük kuşkusu olmasın.

Doğu Perinçek
Aydınlık/Rota

Bu Haberler ilginizi Çekebilir...

Özcan Yeniçeri: Referandumu kim kazanacak?

İktidar ve iş birlikçileri referandum sonuçlarını şimdiden ilan etmiş durumdalar. Kimisi siyasi partilerin aldıkları oyları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir