24 Ağustos 2017 , Perşembe
Ana Sayfa / Kültür Sanat / İstanbullu Gençler Cumhuriyet Bayramı’nda Dolmabahçe’de Buluşuyor!

İstanbullu Gençler Cumhuriyet Bayramı’nda Dolmabahçe’de Buluşuyor!

İBB Gençlik Meclisi Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün içinde bulunduğu ve kullandığı mekânları göstermek amacıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Dolmabahçe Sarayı ziyareti düzenliyor. Her yıl tüm yurtta kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısı ile Atatürk’ün vefat ettiği sarayı görmek ve tarihi atmosferi yaşamak amacıyla düzenlenen geziye 15-25 yaş arası herkes başvurabilir.

‘’TÜM İSTANBULLU GENÇLERİ BEKLİYORUZ’’

İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş; Atamızın bize armağan ettiği ve coşku ile kutladığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında İstanbullu gençler olarak önce Atamızı vefat ettiği yerde anacaklarını anma etkinliğinden sonra İstanbullu gençler olarak İstanbul’un farklı yerlerinde yapılacak olan Cumhuriyet Bayramı etkinliklerine katılacaklarını söyledi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda tarihi Dolmabahçe Sarayı’nı gezmek ve bilgi almak amacı ile www.ibbgençlik.meclisi sitesindeki forma başvuru yapılabiliyor. Başvurular onaylandığı takdirde mesaj yolu ile bilgilendirme yapılacak.

Dolmabahçe Sarayı, Atatürk ve İsmet İnönü dönemlerinde (1927-1949), Cumhurbaşkanlığı makamı olarak kullanılmıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gâzi Mustafa Kemâl Atatürk, 1927-1938 yılları arasında (11 yıllık bir süreçte toplam 4 yıl), İstanbul’daki çalışmalarında Dolmabahçe Sarayı’nı kullanmıştır. Atatürk, Cumhurbaşkanı olarak 1 Temmuz 1927’de İstanbul’a geldiğinde Dolmabahçe Sarayı’na inmiştir. İstanbul halkının coşkun tezahüratı arasında Hazine Kapı’dan saray bahçesine girmiş ve sarayın en görkemli mekânı olan Muayede Salonu’nda, başta milletvekilleri olmak üzere, çeşitli kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşan 955 kişilik bir heyete hitap etmiştir. Konuşmanın tam metni hâlen Muayede Salonu’nda sergilenmektedir.

 

1445860625_1211 (1)

Bu Haberler ilginizi Çekebilir...

Türk Kültürüne Katkı Ödülleri sahiplerini buldu

Uluslararası Radyo Platformu (OYDAR) ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliği ile düzenlenen 3. Radyo Akademi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir