21 Ağustos 2017 , Pazartesi
Ana Sayfa / Gündem / İsmail Hakkı Pekin: Başlarken

İsmail Hakkı Pekin: Başlarken

Zorunlu bir aradan sonra yeniden sizlerle buluşmak ve düşüncelerimi, değerlendirmelerimi size iletebilmek, onları sizlerle paylaşabilme duygusu benim için son derece keyif verici. Hayatımda keşkelere yer yok ama bu sefer söylemek durumundayım keşke Türkiye ve geleceğimiz için de keyifli olabilseydim. Türkiye ve geleceğimiz için endişe duymasaydım. Ancak son günlerde AKP iktidarının yanlış iç ve dış politika tercihleri sonucu ortaya çıkan olaylar ve gelişmeler, ülkemizin bir kargaşa ve kaosa doğru gittiğini işaret ediyor maalesef.

İç ve dış politika tercihleri diyorum ama, Türkiye için iç ve dış politika birbirleriyle o kadar yakından ilgili ki, iç politika tercihleriniz dış politikayı, dış politika tercihleriniz de uygulayacağınız iç politikayı belirler. Her ikisi de birbirinden bağımsız değildir. Özellikle de Türkiye için. AKP iktidarının uyguladığı mezhepci ve kutuplaştırıcı, karşıt ve düşman yaratan iç ve dış politika tercih ve uygulamaları ülkeyi bir çatışma ortamına doğru itti ve itmeye de devam ediyor. Türkiye hem komşularıyla ve Rusya Federasyonu ile hem de içeride kendi halkıyla ve teröristlerle çatışmaya zorlanıyor.

İçeride uygulanan çözüm sürecinin yol açtığı tahribatı Haziran 2015’ten bu yana açık ve net olarak görüyor herkes. Maalesef yetersiz önlemlerden dolayı ya da yeterli istihbarat çalışmasının yapılmamasından dolayı büyük olaylar meydana geliyor. Meskun mahallerde çatışmalar oluyor. PKK şehirlere, ilçelere inmiş ya da daha önce eğittiği YDG-H ile meskun mahallerde terör eylemlerini devam ettiriyor. Halkı örgütleyip, YDG-H önderliğinde kalkışmaya zorluyor ve devletle çatışıyor. Ülkeyi kaosa götürmek için suikastlar düzenleniyor, bombalı eylemler, katliamlar yapılıyor. Ancak bir türlü kamu düzeni sağlanamıyor. AKP iktidarı ülkeyi yönetemiyor. Ülke Ankara’dan yönetilemiyor. İpler başkalarının ellerinde.

Uygulanan Ortadoğu- özelde Suriye politikası başından itibaren yanlış ve mezhepçi bir politikaydı. Hâlâ aynı politikayı uygulamaya devam ediyor AKP iktidarı. Irak’ın fiilen parçalanması ile nasıl bir Kürt federe devleti ortaya çıktıysa, şimdi de uygulanan Suriye politikasıyla Suriye’nin kuzeyinde başka bir Kürt siyasi oluşumu ortaya çıkıyor, hatta çıktığını söylemeliyim. Suriye’nin mezhepsel ve etnik temelde parçalanmasının Türkiye’yi de parçalayacağını gerçeğini AKP iktidarı bir türlü anlayamadı ya da anlamak istemiyor. Herhalde Türkiye’de iç savaş başladığı zaman farkına varacaklar ve yine “Kandırıldık” diyecekler.

Rusya Federasyonu ile karşı karşıya geldiğimiz duruma bir bakalım. Kendini bilen ve ülkesinin gücünü bilen hiçbir devlet adamı ya da siyasi iktidar böyle bir olaya fırsat vermezdi. AKP iktidarı Türkiye’yi her yaptığı işte, her aldığı kararda zor duruma düşürmüştür ve düşürmeye de devam etmektedir.

Bundan sonraki yazılarımda söz konusu olayları daha yakın mercek altına alıp, AKP iktidarının uyguladığı politikaların nelere yol açabileceğini, bizi nasıl bir geleceğin beklediğini ve bundan kurtulmak için ne yapılması gerektiği konularını tartışacağız. Şimdilik bu kadar.

İsmail Hakkı Pekin / 1 Aralık 2015, Aydınlık

Bu Haberler ilginizi Çekebilir...

Özcan Yeniçeri: Referandumu kim kazanacak?

İktidar ve iş birlikçileri referandum sonuçlarını şimdiden ilan etmiş durumdalar. Kimisi siyasi partilerin aldıkları oyları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir