Ana Sayfa / Kültür Sanat / Güven Zeyrek resim sergisi!

Güven Zeyrek resim sergisi!

Güven Zeyrek, 51. kişisel resim sergisini Bilkent Kütüphane Sanat Galerisi’nde 17 Aralık Perşembe akşamı 18.00-20.00 arasında açıyor.

Güven Zeyrek kimdir:
1935 yılında Ayvalık’da doğdu. Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü‘nü bitiren Zeyrek’in 65 yıla ulaşan sanat serüveninde tabloları en önde gelen kurumsal ve özel koleksiyonlarda yer aldı : Ankara ve İzmir Devlet Resim Heykel Müzeleri, Devlet Arşivleri, Ege ve Anadolu Üniversiteleri Resim Heykel Müzeleri, İş,Yapı Kredi, Vakıflar Bankaları ve Ekspres Bank, Başak Sigorta, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve birçok özel koleksiyon. Yurtdışında ise Paris, Londra, Amsterdam, NewYork ve Saraybosnaşehirlerindeki özel koleksiyonlarda eserleri yer almaktadır. Sanatçı, İzmir‘de yaşıyor ve çalışmalarını sürdürüyor.
Attila Güllü’nün Güven Zeyrek’le ilgili kaleme aldığı yazıda sanatçıyı, sanatsal serüvenini ve çalışmalarını değerlendirdi:
Güven Zeyrek resimleri izleyenlerle iyi bir bağ kuruyor, eserlerin dengeli ve gizil bir çağrısı var. Bu, bakışları bir paratoner gibi çeken renkçi, büyük boyutlu, hoş biçimlerle bezeli tuvallerin bağıran cazibesine karşı soylu bir önerme oluşturuyor. Boyutlar göreceli olarak ufak; hemen de dağılıveren dikkatlerimizi biraz toparlayan bir odaklanma önerisi olabilir mi? Odaklanmaya da ihtiyaç var gerçekten, çünkü sanatçı oldukça kendine özgü bir estetikle bizlere bakıyor. Bu küçük yüzeylerde biçim ve çizgi, ışık, özenli ve ekonomik renk kullanımı, ön/arka plan ilişkisi ve muhteşem dokular belirgin bir hareketi, gerilimi hatta kaosu, öncelikle orada gizli bir hazinenin varlığını bizlere sezdiriyorlar… Hislerimiz vasıtasıyla ilk bağlantı kurulduktan sonra da bizleri içlerine,özlerine, selam durdukları değerlere davet ediyorlar.

Bu harika bir yolculuk veya atıştırma, edinme/özümseme süreci. Hazinenin kapağını açıp hemen avuçlamak kolay değil, tam da o noktada sanatçı düşünmenizi, hislerinize de kucak açmanızı, biçimlerle ilgili ve kavramsal önyargılarınızı gevşetip bırakmaya davet ediyor. Elli yılı aşkın bir sanat ve öğretmenlik yaşamının ince örgüsü, öğrenilen ve öğretilenler, deneyimler, birikimler işte o zaman size doğru akmaya hazırdır. Balıkesir Öğretmen Okulunda öğretmeni olan Prof. Adnan Turani “…genel kanıma göre Güven Zeyrek, onu tanıdığım 50’li yılların başından bu yana geçen yarım yüzyılı aşkın yaşamını dolu dolu geçirmiştir ve ortaya inandırıcı bir eser koymuştur. Zaten yaşama anlam vermek de budur” diye yazıyor.

Öz nedir peki? Tabii ki insanlık durumu ve yoğun bir tinsellik. Belki de unuttuklarımız, unutturulanlar, silikleşenler, muhtemelen kaybolmayıp ortak bilinçaltında, vicdanlarda yaşayıp davranışlarımızı etkileyen olgular, travmalar, sevinçler, hazlar… Kısa vadeli çıkar, kaygı, bencillik ve basınç bulutlarının örttükleri: çocuksu sevinç, coşku, hayret, saf duyguları ile insanın olgunluk ürünü empati, paylaşım, gerçekle bağını koruma, umut ve karşılık beklemeyen sevgi örgüsü. Prof. Mümtaz Sağlam da sanatçının genel yaklaşımını şöyle özetler. ” Aslında (ve baştan beri), sanatının tüm gelişim ve değişim süreçlerinde, mimari bir sağlamlık esası üzerinde kendini biçimleyen ve ilginç bir somut-soyut diyalektiğine dayalı duranGüven Zeyrek`in resminde; -konu ne olursa olsun- insan gerçeğini farklı bir varlık sorgulamasına tabi tutan, onu anıt-simge formatında algılayan ve estetik bir düzeyde kavramsallaştırarak sunan genel bir yaklaşım egemendir…”

Burada sanatçının da içinde yeraldığı Akatünvel Sanat Grubu`nun kurucularından Süleyman Velioğlu‘na kulak vermek gerek. “Ressam Güven Zeyrek, kaotik ve kör dövüşü içindeki bir sanat ortamında, berrak bir bilinçle, derin bir duyarlılıkla ve hakiki var-oluşunu gerçekleştirmek kaygısıyla sanatını oluşturan ender sanatçılardan biridir. O, sanatsal yaşamında bireysel varoluşunu gerçekleştirmek savaşını verirken, dolaylı olarak sanatsal keşmekeşlikten arınmanın da yolu ve yöneltimine ilişkin işaretler veren bir sanatçıdır. Güven Zeyrek, Akatünvel Sanat Grubu`nun seçkin bir üyesidir. O, bireysel varlığının derinliklerinden kaynaklanan bir engin duyarlılığı, üyesi olduğu topluluğun sanat anlayışının bilinciyle besleyip zenginleştiren bir sanatçıdır.”

Sanat yazarı Ümit Gezgin, bir katalog ön sözünde yukarıdaki düşüncelerimize paralel görüşlere yer veriyor. “Güven Zeyrek`in yaratma potansiyeli yüksek, yalıtılmış arkaik bir formun içinde biz aslında başından beri insan varlığının ve bireyselden toplumsala uzanan çizginin varyantlarında değişimin ve oluşumun bütün inişli çıkışlı aşamalarını derin estetik bakışın altında yatan bir giz motifi olarak sezinler ve algılarız. Bu anlamıyla bu sanat sezdirerek gösteren bir boyutu da içermektedir. Tüm minimal yaklaşımları, formu algılama ve konumlandırma biçimi, dereceli bir monokrom geçiş aşaması ve statik insan formunun gizemle yüklü, mistik ve yoğun algısal fenomenolojisi bize hep ait olunan varlıksal kategorileri gösterir, derinden derine sezdirir…”

Uzun bir süreden sonra Ankara’lı sanatseverlere çok zevk alacaklarını umduğumuz bir Güven Zeyrek sergisi sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

Bu Haberler ilginizi Çekebilir...

Türk Kültürüne Katkı Ödülleri sahiplerini buldu

Uluslararası Radyo Platformu (OYDAR) ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliği ile düzenlenen 3. Radyo Akademi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir