Ana Sayfa / Dünya / Fransa’da aşırı sağ’ın zaferi Bölge seçimleri 1. Tur sonuçları

Fransa’da aşırı sağ’ın zaferi Bölge seçimleri 1. Tur sonuçları

Pazar günü Fransa’da gerçekleşen bölgesel seçimlerin ilk turunda Marine Le Pen’nin aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN) partisi yüzde 28 ile birinci parti oldu.
42 milyon seçmenin bulunduğu Fransa’da seçmenin yüzde 49,5’i sandığa gitmedi. Yani her iki seçmenden biri oy kullanmadı.
İkinci sırayı yüzde 27 ile Nicolas Sarkozy’nin liderliğini yaptığı ana muhalefet partisi Cumhuriyetçiler alırken, iktidar partisi Sosyalist Parti (PS) ise yüzde 23 ile üçüncü sırada yer aldı.
2014 yılında yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlererinde de yüzde 25 ile birinci parti olan Le Pen’in partisi, Fransa’nın birinci partisi olduğunu ispatlamış oldu.
Bu seçim sonuçları Fransa’da sitemin sağ ayağını oluşturan neoliberal Cumhuriyetçiler ile sol ayağını oluşturan sosyal demokratların yani iktitar partisi sosyalist partinin iflas ettiği tescillenmiş oldu.
Birinci turun bölgelere yansıması şöyle oldu:
Kendisini sistem dışı olarak gören ve aşırı sağ olarak nitelenen Ulusal Cephe partisi, 13 bölgenin 6’sından birinci parti olarak çıktı.
Ulusal Cephe’nin lideri Marine Le Pen bölge başkanlığına aday olduğu Nord-Pas de Calais-Picardie’de oyların yüzde 41,90’ını elde etti. Aynı bölgede Cumhuriyetçiler’in adayı eski bakan Xavier Bertrand ise yüzde 25’de kaldı.
Ulusal Cephenin güçlü olduğu Provence-Alpes-Côte d’Azur bölgesinde de Le Pen’in yeğeni Marion Marechal Le Pen, yüzde 41,90’le ilk sırada yer aldı.
Ayrıca, Alsace-Lorraine-Champagne Ardenne ile Centre, Languedoc-Roussillon-Midi-Pyrenees ve Bourgogne-Franche-Comte bölgelerinde de Ulusal Cephe’nin adayları birinci oldular.
Bu hafta sonu yapılacak ikinci tur için Sosyalist Parti Ulusal Cephe’nin bölge başkanlıklarını almasının önünü kesmek için Cumhuriyetçilerle ittifak arayışına girdiler. Fakat Cumhuriyetçilerin lideri Sarkozy her türlü ittifakı reddeden açıklamalarda bulundu. Partinin merkez karar organı da Sarkozy’nin bu kararına uydu.
Birinci turda yüzde 10 oy alan adaylar ikinci tura katılmayı hak ediyorlar. Genellikle üçüncü sırada yer alan bu adaylar yarışdan çekilerek ikinci sırada olanUlusal Cephe’in adayının karşısındaki adayı destekleyerek Ulusal Cephe’in kazanması önlenmek isteniyor.
Nitekim Sosyalist Parti Marine Le Pen ve yeğeni Marion Marechal Le Pen’in yüzde 40,9 ile birinci olduğu Nord-Pas de Calais-Picardie ve Provence-Alpes-Côte d’Azur bölgelerinden üçüncü sıradaki adaylarını çektiler. Böylece Ulusal Cephe adaylarının yerine Sarkozy’nin adaylarının kazanmasını yeğlediler.
Buna sistem partilerinin sitemi kurtarmak için kendi arasındaki dayanışma da diyebiliriz. Ama Sarkozy sosyalistlerin ittifak önerilerini reddetiğinin de altını tekrar çizelim.
Buna rağmen Ulusal Cephe’nin ikinci turda en az iki veya üç bölgeyi alacağı tahmin ediliyor
Peki aşırı sağıcı ve yabancı düşmanlığı ile bilinen Ulusal Cephe neden oylarını artırarak Fransa’nın birinci partisi oldu?
Bunda son Paris saldırılarının etkisi elbette var ama sadece bu değil.
Gerek Sarkozy’nin partisi gerekse sosyalist parti iktidarları Fransa’nın ulusal egemenliğini Bürüksel’e teslim etmesi, AB direktifleri doğrultusunda izlediği ultra liberal politikalar ve bunun sonucu olarak halkın yoksullaşması ve işsizliğin çığ gibi büyümesini (yüzde 10,5) gösterebiliriz. Bunlara bu iktidarların Fransa’nın saldırgan dış politikalarını da ekleyebiliriz.
Halktan uzaklaşan sosyal demokrat ve sağ sistem partileri giderek erirken, Avrupa Birliği diktatörlüğüne karşı çıkan ve Fransa’nın “ulusal” çıkarlarını “savunan” Ulusal Cephe, Önce Fransa, önce Fransızlar diyerek ülkenin en güçlü partisi durumuna geldi.

ALİ RIZA TAŞDELEN / PARİS
https://www.facebook.com/aliriza.tasdelen

Bu Haberler ilginizi Çekebilir...

2016’da Xinjiang’a yardım çalışmaları arttı

2016’da Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ne yönelik mali yardım çalışmalarının arttırıldığı bildirildi. Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir