Ana Sayfa / Kültür Sanat / Cafer Tiryaki hayatını kaybetti

Cafer Tiryaki hayatını kaybetti

Yazar Cafer Tiryaki, 9 Aralık’ta saat 21:30’da aramızdan ayrıldı. Tiryaki’nin ölüm haberini yayıncısı İsmet Arslan sosyal medyadan paylaşarak duyurdu. Arslan, “Devrimci Aydınlıkçı arkadaşım yoldaşım, yazarımız Cafer Tiryaki’yi bu akşam saat 21.30’da yitirdik. Sonsuzluğa ışık olsun” dedi..

Cafer Tiryaki kimdir?

Cafer Tiryaki 1955 yılında Giresun’da doğdu. İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Coğrafya bölümünden mezun oldu. Ayrıca Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri okuyan yazar, özel sektörde çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı. Küçük yaşta devrimci düşüncelerle tanıştı ve yaşamının otuz beş yılında devrimci teori ve pratik içinde bulundu. Yazmaya, 1970’lerde, şiir ve öyküyle başladı. ilk şiir ve öyküleri Aydınlık Gazetesi, Halkın Sesi Dergisi ve Yaba Öykü dergisinde yayımlandı. Fakat sonraları şiir ve öyküyü bıraktı; bu bırakış aynı zamanda bir tür susuş oldu.
Tiryak, daha sonraki yıllarda, devrimci teori ve pratiğini insanlığın ilerleme kültürü içinde roman sanatına ve bilimsel düşünceye yöneltti. 1.5 milyar yıllık insansal varoluş yolculuğunu doğa, toplum ve tarih üçlemesiyle irdeleyerek olgusal gerçekleri geçmişin, bugünün ve geleceğin insanlık durumuna uyguladı…
Bilimin ve sanatın sosyalist bir açıdan ele alınması konusunda Sosyalist Aydınlanmacı bir çizgi izleyen yazarın yapıtlarında buluş ve keşifler, kuramsal temelde ayrıntılı bir biçimde ele alınmakta ve özgün önermelerle ortaya konulmaktadır. Bu yönüyle yazar, insanlığın çok boyutlu düşünce ve davranış kuramsallığına bir katkıda bulunma çabasıyla, halen edebiyatta insan gerçekliği olgusunu kurgusal düzeyde bilince taşıyarak eleştirel ve aydınlanmacı bir romanlaştırma ile bilim ve bilimsel düşünce alanında insanın varlık sorunu ile insansal süreçlerin beyinsel mekanizmaları üzerinde yoğunlaşmıştır.
Cafer Tiryakı, Berfin Bahar’ın yazarıydı ve kitapları Berfin Yayınları tarafından yayımlanıyordu.

Yazarın kitapları:
• Aşkın Kökeni, Berfin Yayınları, Nisan 2004, İstanbul.
• Anti İnsan, AsyaŞafak Yayınları, Eylül 2005, İstanbul.
• Maya, Berfin Yayınları, Aralık 2005, İstanbul.
• İnsan ve Uygarlık, Berfin Yayınları, Şubat 2012, İstanbul.
• Düşünce ve Davranış, Berfin Yayınları, Mart 2013, İstanbul.

Bu Haberler ilginizi Çekebilir...

Türk Kültürüne Katkı Ödülleri sahiplerini buldu

Uluslararası Radyo Platformu (OYDAR) ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliği ile düzenlenen 3. Radyo Akademi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir