24 Ağustos 2017 , Perşembe
Ana Sayfa / Medya / Aykut Erden yazdı: Mesele Formasyon mu?

Aykut Erden yazdı: Mesele Formasyon mu?

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tarih Bölümü Öğrencisi Aykut Erden, Türkiye Gençlik Birliği internet sitesi tgb.gen.tr’de formasyon hakkında bir yazı kaleme aldı.

İşte o yazı;

Geçtiğimiz günlerde YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Şişman’ın açıklamalarıyla formasyon konusu hakkında genel bir rota çizildi ve bir çözümmüş gibi öğrenciye sunuldu. Açıklamada atanamayan dört yüz bin öğretmen adayının faturası, Fen Edebiyat Fakültesi’nde öğrenim gören öğrencilere kesildi. Bu alınan kararla birlikte pedagojik formasyon kontenjanının 15.000 ile sınırlandırıldığını büyük bir müjdeymiş gibi ekranlardan duyurdu. Önümüzdeki seneden itibarende, yüksek lisans yapmayan bölüm mezunu öğrencileri formasyon hakkından yararlanamayacak. Şişman’ın dileği ise öğretmen adaylarının en az yüksek lisans programı mezunu olması eğitimi geliştireceğini öne sürüyor. Açıklamanın ilgi çeken diğer bir yanı da Şişman kurul olarak “ümit tacirliği” yapmak istemediklerini dile getiriyor. Aslında açıklamanın bütününe baktığımızda çözüm değil umutsuzluğun kendisi baş göstermektedir. Bu yapılan yıllardır eğitim sistemine yamaların tutmadığıdır. Çözüm bir yana dursun Şişman’ın oturduğu koltukta bugüne kadar ümidin hiçbir zaman yeşermediğinin farkındayız. YÖK kurulduğu yıldan itibaren öğrencilerin karamsarlık ilkesi olmuştur.

Bundan yıllar öncede YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Durmuş Günay, Şişman’ın açıklamalarına benzer bir açıklamada bulunmuştur. Formasyon meselesinin “sihirli bir mesele”olduğundan bahsetmektedir. Yani konumuza gelecek olursak asıl meselenin o koltukta oturan ismin hiçbir öneminin olmadığı apaçıktır. Öğrenciyi her alanda pasifize eden, üniversiteleri tahakkümü altına alan YÖK’ün varlığı başlı başına bir sorundur.

Yapılan açıklamalardan sonra üniversitelerde başta Fen Edebiyat Fakültesi öğrencileri olmak üzere birçok üniversitede tepkiler yükseldi ve bazı üniversite yönetimleri geri adımlar attı. Fakat bunun ileri taşınması gerektiği görmemiz gereken en önemli noktalardan bir tanesidir. Günümüzün yakıcı sorunu formasyondur fakat meselemiz sadece bununla sınırlı kalamaz. Bugün sorunun çözümü eğitime yapılan takviyeler değil kesin çözümlerdir. Bu mesele ve ihtiyaçlar formasyon sırasına giren Fen Edebiyat Fakültesi öğrencileri değil, Eğitim Fakültelerinde ki öğretmen adayları, işsizlik fabrikasına dönen İktisadi İdari Birimler Fakültesinde okuyan öğrenciler… Meselemiz kevgire çevirdikleri eğitim sisteminde köklü çözümlerdir. Bu çözümler önümüzde görev olarak durmakta ve yaptıklarımızla yapacaklarımızı sırtlama zamanıdır. Her zaman söylediğimiz taleplerimiz sadece formasyon kontenjanıyla sınırla kalamaz bugünün talebi “Özgür Bilim Özerk Üniversite” olmalıdır. Bunun içeriside parasız eğitiminde çözümü vardır. Formasyon hakkınında. Bu slogan boylu boyuna Türkiye’deki eğitim sorununun en kuvvetli çözümüdür ve sadece slogan vari bir söylem değil bugün için birçok anlam taşımaktadır.

Bugün eğitim ülkemizde pespaye bir hal almıştır. Haklı talepler birçok üniversitelerde yükselmeye başladı. Çözümün adresi üniversitelerde bu talepleri dile getirerek, mücadeleyi merkezden yürütmek gerekmektedir. 2011 yılında yapılan Özgür Bilim Özerk Üniversite yürüyüşü, 2013 yılında üniversitelerde kurulan YÖK Savar Platformu gibi eğitim hakkında çözümler üreten ve fakültelerin sorunlarını tespit eden konumlar yaratmamız gerekmektedir. Formasyon kontenjanıyla başlayan ve üniversitelerde devamlılık gösteren bu girişimleri geçmiş yıllarda olduğu gibi sonuca taşıyacak bileşenlerde toplamak gerekir. Toplamda oluşan bu kuvvet bireysel tepkilerin birleşiminde çıkacak örgütlü kuvvettedir.

tgb.gen.tr

Bu Haberler ilginizi Çekebilir...

Nevşin Mengü’nün yeni adresi

Nevşin Mengü, Bavul dergisinde yazmaya başlıyor. Dergi, Mengü’nün temmuz ayı itibarıyla her ay yazacağını duyurdu. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir